Бошқа давлатларда қамоққа тушган Ўзбекистон фуқаролари энди ўз жазоларини Ўзбекистон қамоқхоналарида давом эттириш имкониятига эга бўлади. Бу Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексига киритилган қўшимча ва ўзгартишлар ҳақидаги қонун лойиҳасида назарда тутилган бўлиб, у бугун парламентнинг қуйи палатаси томонидан қабул қилинди.
Янги ҳужжатга кўра, хорижда жиноят содир этган ва озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаётган Ўзбекистон фуқаролари жазонинг қолган қисмини ўз юртида ўташ учун Ўзбекистон қамоқхоналарига ўтказилиши мумкин. Бу чора жазо ижроси тизимини гуманизация қилишга қаратилган бўлиб, ўзбекистонликларга ўз оиласи ва юртига яқинроқ бўлиш имкониятини беради.
Бундан ташқари, қонун лойиҳасида чет эл давлатлари ҳудудида ақли носоғлом ҳолда ижтимоий хавфли ҳаракат содир этган ёки бу ҳаракатни содир этгандан кейин руҳий касалликка чалинган шахслар тўғрисидаги ўзгартишлар ҳам кўзда тутилган. Агар хорижий давлат суди уларга нисбатан мажбурий тиббий чоралар қўллаш ҳақида қарор чиқарган бўлса, бундай шахслар Ўзбекистонда даволаниш учун қабул қилиниши мумкин.
Ушбу ўзгартишлар ўзбекистонликларнинг хориждаги жазо ўташ шароитларини яхшилаш, шунингдек, хорижий ҳуқуқий ва тиббий муассасалар билан яқинроқ ҳамкорликни таъминлашга қаратилган. Қонун лойиҳаси шунингдек, Ўзбекистон ҳукумати томонидан чет элдаги фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларни зарур тиббий хизматлар ва инсонпарвар жазо шароитлари билан таъминлашга бўлган интилишни намоён этмоқда.

Граждане Узбекистана, которые оказались за решеткой в других странах, теперь смогут продолжить отбывание наказания в узбекских тюрьмах. Это предусмотрено законопроектом «О внесении дополнений и изменений в Уголовно-процессуальный кодекс», который сегодня приняла нижняя палата парламента.
Согласно новому документу, граждане Узбекистана, совершившие преступления за рубежом и отбывающие наказание в виде лишения свободы, могут быть переведены в тюрьмы Узбекистана для дальнейшего отбывания остатка срока наказания. Эта мера направлена на гуманизацию системы исполнения наказаний и позволит узбекистанцам находиться ближе к своим семьям и родине, пишет Уза.
Кроме того, в законопроекте предусмотрены изменения, касающиеся лиц, совершивших общественно опасные деяния в состоянии невменяемости на территории иностранного государства, либо заболевших психическим расстройством после совершения преступления. В случае наличия судебного решения иностранного государства о применении к ним принудительных мер медицинского характера, такие лица могут быть приняты на лечение в Узбекистане.
Эти изменения направлены на улучшение условий содержания узбекистанцев за рубежом, а также на обеспечение более тесного взаимодействия с зарубежными правовыми и медицинскими учреждениями. Законопроект также демонстрирует стремление властей Узбекистана защищать права своих граждан, находящихся за границей, и обеспечивать им доступ к необходимому медицинскому обслуживанию и гуманным условиям отбывания наказания.