Бошқа давлатларда қамоққа тушган Ўзбекистон фуқаролари энди ўз жазоларини Ўзбекистон қамоқхоналарида давом эттириш имкониятига эга бўлади. Бу Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексига киритилган қўшимча ва ўзгартишлар ҳақидаги қонун лойиҳасида назарда тутилган бўлиб, у бугун парламентнинг қуйи палатаси томонидан қабул қилинди.
Янги ҳужжатга кўра, хорижда жиноят содир этган ва озодликдан маҳрум қилиш жазосини ўтаётган Ўзбекистон фуқаролари жазонинг қолган қисмини ўз юртида ўташ учун Ўзбекистон қамоқхоналарига ўтказилиши мумкин. Бу чора жазо ижроси тизимини гуманизация қилишга қаратилган бўлиб, ўзбекистонликларга ўз оиласи ва юртига яқинроқ бўлиш имкониятини беради.
Бундан ташқари, қонун лойиҳасида чет эл давлатлари ҳудудида ақли носоғлом ҳолда ижтимоий хавфли ҳаракат содир этган ёки бу ҳаракатни содир этгандан кейин руҳий касалликка чалинган шахслар тўғрисидаги ўзгартишлар ҳам кўзда тутилган. Агар хорижий давлат суди уларга нисбатан мажбурий тиббий чоралар қўллаш ҳақида қарор чиқарган бўлса, бундай шахслар Ўзбекистонда даволаниш учун қабул қилиниши мумкин.
Ушбу ўзгартишлар ўзбекистонликларнинг хориждаги жазо ўташ шароитларини яхшилаш, шунингдек, хорижий ҳуқуқий ва тиббий муассасалар билан яқинроқ ҳамкорликни таъминлашга қаратилган. Қонун лойиҳаси шунингдек, Ўзбекистон ҳукумати томонидан чет элдаги фуқароларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларни зарур тиббий хизматлар ва инсонпарвар жазо шароитлари билан таъминлашга бўлган интилишни намоён этмоқда.

Uzbek citizens who have been imprisoned in other countries will now have the opportunity to continue serving their sentences in Uzbek prisons. This provision is included in the draft law “On Amendments and Additions to the Criminal Procedure Code,” which was passed today by the lower house of parliament.
According to the new document, Uzbek citizens who have committed crimes abroad and are serving prison sentences can be transferred to prisons in Uzbekistan to serve the remainder of their sentences. This measure is aimed at humanizing the penal system and will allow Uzbek citizens to be closer to their families and homeland.
Additionally, the draft law includes provisions for individuals who have committed socially dangerous acts while in a state of insanity in a foreign country or who have developed a mental disorder after committing a crime. If there is a court decision from the foreign country to apply compulsory medical measures to such individuals, they can be admitted for treatment in Uzbekistan.
These changes are intended to improve the conditions for Uzbek citizens serving sentences abroad and to ensure closer cooperation with foreign legal and medical institutions. The draft law also demonstrates the Uzbek authorities’ commitment to protecting the rights of their citizens abroad and ensuring their access to necessary medical care and humane conditions for serving their sentences.