Бу ҳикоя юракни ларзага солади ва ғазаб уйғотади. Тошкентда фаррош бўлиб ишлайдиган оддий аёл энг даҳшатли тушида ҳам кўрмаган даҳшатли вазиятга тушиб қолди. Ойига атиги 5,5 миллион сўм маош оладиган аёл фирибгарлар туфайли банкларга 180 миллион сўм қарздор бўлиб қолди.
Бу воқеани блогер ва жамоат арбоби Ислом Капарзо сўзлаб берди.
Ҳаммаси 8-май куни аёлга ўзини Марказий банк ходими деб таништирган нотаниш киши қўнғироқ қилганидан бошланди. У Фарғонада кимдир кредит олишга ҳаракат қилаётганини ва аёлни гаровга қўяётганини айтди. Аёл аввалига бунга ишонмади ва трубкани қўйиб қўйди. Аммо фирибгар тўхтамади. У Телеграм орқали аёлни топди ва гўёки Марказий банк ходими эканлигини тасдиқловчи гувоҳнома ва шартномани юборди, унда аёлнинг фамилияси ҳақиқатдан ҳам гаровда кўрсатилган эди. Бу жуда ишонарли кўринди, шунга кўра аёл ташвишга туша бошлади.
Ўзбек тилида гапирган сохта МБ ходими аёлга атрофда кўплаб фирибгарлар борлигини айтиб, унинг маълумотларини ҳимоя қилиш учун унинг телефонига махсус дастур ўрнатишни таклиф қилди. Кейинчалик маълум бўлишича, бу дастур унинг телефонидаги барча ҳаракатларини кузатиб борган.
Фирибгар аёлга ўзини ҳимоя қилиш учун нима қилиш кераклигини тушунтирди: қайси тугмаларни босиш ва қайси майдонларни тўлдириш кераклигини айтди. У ҳатто Face ID орқали тасдиқлашдан ўтишга мажбур бўлди, гўёки маблағларни ўтказишни блоклаш учун. Аслида, фирибгар бу маълумотларни кредитларни очиш учун ишлатган.
Натижа даҳшатли бўлди: фирибгар аёлнинг номига бирданига тўртта банкда кредит олди. Энди, ушбу кредитлар бўйича, аёл ойига 8,8 миллион сўм миқдорида тўловларни банкларга тўлаши керак. Унинг даромади билан бу мутлақо имконсиздир. У ИИБга мурожаат қилди, аммо уларга айтишларича, фақат суд кредит тўловларини тўхтатиши мумкин. Бироқ судга мурожаат қилиш учун ҳар бир иш бўйича 7 миллион сўм тўлаш керак ва унда тўртта иш бор.
Аёл умидсизликда. У кредитларни тўлашга қодир эмас ва қамоққа олиниши ёки квартирасини тортиб олишларидан қўрқади. Унинг учта фарзанди бор ва у доимий равишда уларнинг келажаги учун қўрқиб яшайди. Аёл адолатга умид қилмоқда, аммо судга пул йўқ. Шу билан бирга, банклар ундан пул талаб қилишда давом этмоқда.
Бундай воқеалар фақат у билан содир бўлмайди. Фирибгарлар янги қурбонларни топмоқдалар, банклар эса ёрдам бериш ўрнига босимни кучайтириб, одамларни тўлашга мажбур қилмоқдалар. Бу энди оддий ҳолат эмас, бу энг ҳимоясиз ва ишонувчан одамларни тутқун қиладиган фожиа. Ва ким уларни ҳимоя қилади?

This story breaks the heart and causes outrage. An ordinary woman working as a janitor in Tashkent found herself in the midst of a nightmare that she could hardly have imagined in her worst dreams. With a salary of only 5.5 million sums per month, she ended up owing banks 180 million sums, all due to a scam.
This story was shared by blogger and public figure Islam Kaparzo.
It all started on May 8 when a stranger called the woman, claiming to be an employee of the Central Bank. He said that someone in Fergana was trying to take out a loan and was naming her as a guarantor. At first, the woman didn’t believe it was true and hung up the phone. But the scammer didn’t stop there. He found her on Telegram and sent a fake ID of a supposed Central Bank employee and a contract in which her surname was indeed listed as a guarantor. It looked so convincing that the woman began to worry.
Speaking in Uzbek, the fake Central Bank employee convinced her that there were many scammers around and suggested installing a special program on her phone to protect her data. As it turned out later, this program fully monitored her phone’s actions.
The scammer instructed the woman on what she needed to do to protect herself: which buttons to press and which fields to fill in. She even had to go through Face ID, supposedly to block any money transfers. In reality, the scammer used this information to open loans.
The result was devastating: the scammer took out loans in her name at four different banks. Now, because of these loans, the woman has to pay the banks 8.8 million sums every month. For someone with her income, this is simply impossible. She went to the police, but they told her that only a court could stop the loan payments. However, to file a lawsuit, she needs to pay 7 million sums for each case, and she has four cases.
The woman is in despair. She cannot pay off the loans and fears she will be sent to prison or lose her apartment. She has three children and lives in constant fear for their future. She hopes for justice, but she doesn’t have the money to take the case to court. Meanwhile, the banks continue to demand payments.
Stories like this are happening not just to her. Scammers are finding new victims, and banks, instead of helping, are increasing pressure, intimidating people to make them pay. This is no longer just a case; it’s a tragedy that ensnares the most defenseless and trusting. And who will protect them?