Депутатлар банк омонатлари бозоридаги шарт-шароитларни ўзгартириши мумкин бўлган резонансли қонунни қабул қилишни режалаштирмоқда. Парламент аъзоларининг сўзларига кўра, Фонд томонидан омонатларнинг тўлиқ кафолатланиши тизими фуқароларнинг ўз маблағларини юқори фоизлар билан жойлаштиришига, шу билан бирга банкнинг молиявий ҳолати ва операциявий хавфларига етарлича эътибор қаратмаслигига олиб келади. Шунинг учун эндиликда кафолатланган омонатлар суммасининг юқори чегарасини 200 миллион сўм миқдорида белгилаш режалаштирилмоқда. Бу ерда савол туғилади – депутатлар шундай чора-тадбирлар банк тизимига жиддий зарар етказиши мумкинлигини тушунишмайдими? Фуқаролар ўз пулларидан хавотирга тушиб, банклардаги омонатларни олиш учун шошилишлари мумкин.
Янги тартиб «Банклардаги омонатларни ҳимоя қилиш кафолатлари тўғрисида»ги қонун лойиҳасида ўз аксини топган бўлиб, у бугун парламент қуйи палатасининг пленар мажлисида кўриб чиқилди.
Қонун лойиҳасида кафолатланган омонатлар суммасининг юқори чегарасини 200 миллион сўм миқдорида белгилаш назарда тутилган. Депутатлар таъкидлаганидек, жорий депозит ҳолатини таҳлил қилиш натижалари шуни кўрсатдики, ушбу чегара банклардаги 99,7% омонатларни тўлиқ ҳимоя қилади.
Шунингдек, улар кафолатланган омонатлар суммаси чегараланган тақдирда ҳам, банклар ўз мажбуриятлари учун жавобгар бўлиб қолишларини ва ўз мулки билан омонатчилар олдида жавобгарликни ўз зиммаларига олишлари кераклигини қўшимча қилишди. Бу шундан далолат берадики, омонатчилар кафолатланган суммадан ошган маблағларни тўғридан-тўғри банкдан қайтариб беришни талаб қилиш ҳуқуқига эга бўлади.
Депутатлар янги нормалар аҳолининг банк тизимига бўлган ишончини мустаҳкамлаш, банкларнинг барқарорлигини таъминлаш ва фуқаролар ҳамда тадбиркорларнинг маблағларини сақлаб қолиш имконини беради, деб ишонч билдирмоқдалар. Уларнинг фикрича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши омонатчилар учун хавфларни камайтиришга ва мамлакат молиявий тизимини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Мажлисда қонунни ишлаб чиқиш ташаббускорлари яна бир муҳим масалага эътибор қаратдилар. Таъкидланишича, кафолатланган омонат суммасининг юқори чегараси фақатгина муайян шахснинг бир банкдаги омонатига нисбатан қўлланилади. Демак, агар бу шахс бир вақтнинг ўзида бир нечта банкда омонатларга эга бўлса, ҳатто барча банклар тугатилган тақдирда ҳам, қонун лойиҳаси билан яратилган тизим барча омонатларни бир хил даражада кафолатлайди.
Натижада қонун лойиҳаси депутатлар томонидан биринчи ўқишда қабул қилинди ва унинг кейинги муҳокамалари ва такомиллаштириш ишлари давом эттирилади.
Аммо фуқаролар бу ҳақда нима деб ўйлашмоқда?
Ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари ҳужжатга кескин қарши чиқишди. Энди ҳеч ким 200 миллион сўмдан ортиқ омонат қилмайди, чунки «банклар билан ишлаш ўзини қимматга тушиши мумкин», деган фикрлар пайдо бўлмоқда.
«Менимча, бу жуда ёмон ғоя. Иқтисодчилар буни нега қилиш кераклигини жуда яхши тушунтириб беришди, аммо улар бунга рационал ёндошди. Уларинг тенгламасида одамлар иррационал ҳаракат қилиши инобатга олинмаган. Уларнинг хатти-ҳаракати эҳтиросларга боғлиқ ва молиявий саводхонлик жуда паст. Бу ислоҳотдан одамлар биргина хулоса чиқаради: ‘Барча пулларни тезда банкдан олиб, матрас остига солиш керак’, – деди блогер ва журналист Никита Макаренко.
«Ишонч жуда нозик. Ва сиз буни бошқара олмайсиз, одамларга ҳеч нарсани тушунтириб бера олмайсиз. Бунинг учун сизда ҳатто воситалар ҳам йўқ. Натижалар қандай бўлишини ўзингиз кўрасиз. Агар бу қонун лойиҳаси қабул қилинса, тижорат банкларининг икки вакили менга коллапсни кутишларини айтди. Умид қиламанки, уни Сенатда рад этишади», – дея таъкидлади у.

Депутаты планируют принять резонансный закон, который может изменить условия на рынке банковских вкладов. По словам парламентариев, текущая система полной гарантии вкладов со стороны Фонда гарантирования вкладов приводит к тому, что граждане размещают свои средства под высокие проценты, не уделяя должного внимания финансовому состоянию банка и возможным операционным рискам. Поэтому теперь планируется установить верхний предел суммы гарантированных вкладов на уровне 200 миллионов сумов. Здесь возникает вопрос – неужели депутаты не понимают, что такие меры серьезно навредят банковской системе? Граждане сразу же бросятся забирать из банков вклады, опасаясь за свои деньги.
Новый порядок содержится в проекте закона «О гарантиях защиты вкладов в банках», который сегодня рассматривался на пленарном заседании нижней палаты парламента.
Проект закона предусматривает установление верхнего предела суммы гарантированных вкладов на уровне 200 миллионов сумов. Депутаты подчеркнули, что анализ текущего состояния депозитов показал, что данный лимит обеспечивает полную защиту 99,7% вкладчиков в банках.
Они также добавили, что даже при ограничении суммы гарантированных вкладов, банки остаются ответственными за свои обязательства и будут нести ответственность перед вкладчиками своим имуществом. Это означает, что вкладчики будут иметь право требовать возврат своих средств, превышающих гарантированную сумму, напрямую у банков.
Депутаты уверены, что новые нормы позволят укрепить доверие населения к банковской системе, обеспечить стабильности банков и сохранить средств как граждан, так и предпринимателей. Принятие данного законопроекта, по их мнению, позволит снизить риски для вкладчиков и укрепит финансовую систему страны.
На заседании инициаторы разработки закона акцентировали внимание на еще один важный вопрос. Было отмечено, что верхний предел суммы гарантированного вклада применяется к вкладу определенного лица только в одном банке. То есть если это лицо имеет вклады в нескольких банках одновременно, даже если все эти банки ликвидируются, созданная законопроектом система одинаково гарантирует все вклады.
В результате законопроект был принят депутатами в первом чтении, и дальнейшие его обсуждения и доработки продолжатся.
Но что думают об этом граждане?
Пользователи социальных сетей выступили резко против документа. Уже появляются мнения о том, что теперь никто не будет делать вклады более 200 миллионов сумов, так как «с банками разбираться себе дороже».
«Я думаю, что это очень плохая идея. Экономисты достаточно грамотно объяснили, почему это нужно делать, но они объяснили рационально. В их уравнении не учтено, что люди действуют иррационально. Их поступки подвержены эмоциям, а финансовая грамотность очень низка. Из этой реформы все люди извлекут только один урок: «Срочно нужно доставать все деньги из банка и класть под матрас», – рассказал блогер и журналист Никита Макаренко.
«Доверие очень хрупкое. И вы не справитесь, не сможете объяснить людям ничего. У вас даже инструментов для этого нет. Вот увидите, какие будут последствия. Представители двух коммерческих банков написали мне, что ожидают коллапса в случае, если этот законопроект будет принят. Надеюсь, что его отклонят на уровне Сената», – подчеркнул он.