Ўзбекистон Президенти хизмат кўрсатиш соҳасидаги тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга қаратилган янги ташаббусни таклиф қилди. Мамлакатда «хизмат кўрсатиш ипотеκаси» деб номланган янги кредит тури жорий этилади, бу тадбиркорларга хизмат кўрсатиш ва сервис объектларини имтиёзли шартларда харид қилиш имкониятини беради. Пилот лойиҳа Бухоро вилоятида ишга туширилади.
Ушбу ташаббуснинг мақсади – республикада хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш, бу эса ўз навбатида янги иш ўринлари яратилишига ва минтақаларда инфратузилмани яхшилашга олиб келади. Ушбу дастур доирасида меҳмонхоналар, ресторанлар, савдо марказлари ва бошқа аҳолига хизмат кўрсатувчи объектларни харид қилиш учун махсус молиялаштириш ажратилади.
Тадбиркорларга ипотекага олиш учун объектлар бўлиши учун, вилоятда 62 та массив ва 54 та кўчани ривожлантириш чора-тадбирлари тасдиқланди. Бу кўча ва массивлар озиқ-овқат хизмати, соғлиқни сақлаш, меҳмонхона бизнеси, ҳунармандчилик, савдо ва сервис хизматларига ихтисослаштирилади. 4 минг тадбиркорга шарт-шароитлар яратиш ва 6 минг нафар аҳоли бандлигини таъминлаш режалаштирилган.
Ушбу ҳудудларда камида бешта халқаро меҳмонхона ва ривожланган умумий овқатланиш тармоқларини жойлаштиришга алоҳида эътибор қаратилади. Бу маҳаллий аҳоли ҳамда чет эллик туристлар учун қулай шароитларни яратиш имконини беради ва шу билан бирга ҳудуднинг жозибадорлигини оширади.
Бундан ташқари, президент саноат зоналарида ер ажратишни енгиллаштириш таклифини қўллаб-қувватлади, бу эса хизмат кўрсатиш соҳасида лойиҳаларни амалга ошириш жараёнини тезлаштиради. Республикада ҳар бир туманга саноат ва хизмат кўрсатиш соҳалари учун 20 гектардан ер ажратилиши, бу эса келгусидаги иқтисодий ўсиш учун асос бўлиши кўзда тутилган.

Президент Узбекистана предложил новую инициативу, направленную на поддержку предпринимателей в сфере обслуживания. В стране планируется внедрить новый вид кредитования – «ипотека для сферы обслуживания», которая предоставит предпринимателям возможность приобретать готовые объекты услуг и сервиса на льготных условиях. Пилотный проект будет запущен в Бухарской области.
Цель данной инициативы – стимулировать развитие сектора услуг в республике, что, в свою очередь, создаст новые рабочие места и улучшит инфраструктуру в регионах. В рамках этой программы будет выделено специальное финансирование на покупку уже построенных объектов, таких как гостиницы, рестораны, торговые центры и другие заведения, обслуживающие население.
Чтобы предпринимателям было что брать в ипотеку, в области утверждены меры по развитию 62 массивов и 54 улиц. Эти улицы и массивы будут специализированы на различные направления, включая питание, здравоохранение, гостиничный бизнес, ремесла, торговлю и сервисные услуги. Планируется создать условия для работы 4 тысяч предпринимателей и обеспечить занятость 6 тысяч жителей.
Особое внимание будет уделено размещению на этих территориях не менее пяти международных гостиниц и развитой сети общественного питания. Это позволит создать комфортные условия как для местных жителей, так и для иностранных туристов, тем самым повысив привлекательность региона.
Кроме того, президент поддержал предложение об упрощении выделения земли в промышленных зонах, что также позволит ускорить процесс реализации проектов в сфере обслуживания. В каждом районе республики будет выделено по 20 гектаров земли для промышленности и сферы услуг, что станет основой для дальнейшего экономического роста.