Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2024 йил 1 сентябрдан пенсиялар ва нафақалар миқдори 15% га, 1 октябрдан бюджет ташкилотлари ходимларининг маошлари 10% га оширилиши тўғрисидаги фармонни имзолади.
Пенсиялар ва нафақаларни ошириш
2024 йил 1 сентябрдан бошлаб пенсиялар ва нафақалар миқдори 15% га оширилади. Бу билан боғлиқ равишда янги базавий кўрсаткичлар белгиланди:
- Пенсия ҳисоблашнинг базавий миқдори – ойига 428 000 сўм.
- Ёшга доир пенсиянинг минимал миқдори – ойига 834 000 сўм.
- Ногиронлик бўйича пенсиянинг минимал миқдори – ойига 920 000 сўм.
Фармон иловасига мувофиқ, фуқароларга тўланадиган бошқа турдаги пенсиялар ва нафақалар ҳам қайта ҳисобланади.
Бюджет ходимларининг маошларини ошириш
2024 йил 1 октябрдан бюджет ташкилотлари ходимларининг маошлари оширилади. Хусусан, фармонга кўра, қуйидаги ўзгаришлар белгиланди:
- Давлат бюджетидан молиялаштириладиган тиббиёт ходимлари ва мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, касбий ва мактабдан ташқари таълим муассасаларида, «Мурувват» интернатларида, болалар уйларида ва «Меҳрибонлик» уйларида, болалар санаторийларида ишлайдиган педагог ходимларининг маошлари 15% га оширилади.
- Ушбу тоифалардан ташқаридаги бюджет ташкилотлари ходимларининг маошлари 10% га оширилади.
Шунингдек, шу вақтдан бошлаб янги минимал ва базавий ҳисоб-китоб миқдорлари белгиланади:
- Энг кам иш ҳақи миқдори ойига 1 155 000 сўм этиб белгиланади.
- Базавий ҳисоб-китоб миқдори ойига 375 000 сўм этиб белгиланади.
Ўзгаришларнинг аҳамияти
Президент фармони фуқароларнинг турмуш даражасини ошириш, аҳолининг энг эҳтиёжманд қатламлари даромадларини кўпайтириш, шунингдек, бюджет ходимларини қўллаб-қувватлашга қаратилган. Пенсия ва нафақаларнинг оширилиши пенсионерлар ва ногиронлиги бор шахсларнинг фаровонлигини яхшилашга ёрдам беради, бюджет ташкилотлари ходимларининг маошларининг кўтарилиши эса малакали мутахассисларни давлат муассасаларига жалб қилишга хизмат қилади.
Бу чора-тадбирлар мамлакатда ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлашда ҳам муҳим аҳамият касб этади, фуқароларга муносиб турмуш даражасини ва сифатли ижтимоий хизматларга кириш имкониятини таъминлайди.

The President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, signed a decree under which pensions and benefits will increase by 15% from September 1, 2024, and salaries for public sector workers will rise by 10% from October 1.
Pension and Benefit Increases
From September 1, 2024, the sizes of pensions and benefits will be increased by 15%. In connection with this, new basic indicators have been established:
- The basic calculation amount for pensions is set at 428,000 soms per month.
- The minimum age pension is set at 834,000 soms per month.
- The minimum disability pension is set at 920,000 soms per month.
Other types of pensions and benefits paid to citizens will also be recalculated according to the appendix to the decree.
Public Sector Salary Increases
From October 1, 2024, the salaries of public sector workers will be increased. In particular, the decree establishes the following changes:
- Salaries of medical workers in public organizations, as well as teachers working in preschool, general education, secondary special, vocational, and extracurricular educational institutions, as well as in “Muruvat” boarding houses, orphanages, “Mehribonlik” houses, and children’s sanatoriums, will increase by 15%.
- Salaries of other public sector workers, except for those mentioned above, will increase by 10%.
In addition, new minimum and basic calculation amounts will be established from the same date:
- The minimum wage will be set at 1,155,000 soms per month.
- The basic calculation amount will be set at 375,000 soms.
Significance of the Changes
The president’s decree is aimed at improving the standard of living for citizens, increasing the income of the most vulnerable groups, and supporting public sector workers. The increase in pensions and benefits will help improve the well-being of pensioners and people with disabilities, while the increase in public sector salaries will attract qualified specialists to government institutions.
These measures also play an important role in strengthening social stability in the country, ensuring citizens a decent standard of living and access to quality social services.