Ўзгидрометнинг хабар беришича, шу ҳафтада Ўзбекистонда яна бир иссиқ ҳаво тўлқини кузатилиши кутилмоқда. Ҳаво ҳарорати 37-43 даражагача кўтарилиши мумкин. Яхшики, бу узоқ давом этмайди ва жума кунидан бошлаб республика ҳудудига нисбатан салқин ҳаво оқими кириб келади, натижада ҳарорат 33-40 даражагача пасаяди.
«Релатив салқин дам олиш кунларидан сўнг, бугундан бошлаб Ўзбекистон ҳудудида ҳаво ҳарорати яна кўтарила бошлайди. 12-15 август кунлари республика ҳудудининг катта қисмида кундузги соатларда ҳаво 37-40 даражагача, жанубда эса 42-43 даражагача исийди,» — деб таъкидлашди синоптиклар.
15 август куни Ўзбекистоннинг шимолий-ғарбий ҳудудларига яна бир салқин ҳаво тўлқини кириб келиши кутилмоқда. Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида ҳаво ҳарорати 28-33 даражагача пасаяди.
16 август, жума куни, нисбатан салқин ҳаво шарқ томонга силжий бошлайди ва ҳарорат пасайиши бутун Ўзбекистон ҳудудини қамраб олади. Кундузги соатларда ҳаво ҳарорати 33-36 даража атрофида, шимолий-ғарбий вилоятларда 28-33 даража, республика жанубида эса 40 даражагача бўлади.
Шу кунларда Ўзбекистон ҳудудида қуруқ об-ҳаво сақланиб туради. Фақат Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятининг айрим ҳудудларида 13 ва 15 август кунлари, шунингдек, Тошкент вилояти ва Фарғона водийси вилоятларининг айрим тоғли ҳудудларида 15-16 август кунлари қисқа муддатли ёмғир ёғиши ва чақмоқ чақиши мумкин.
Пойтахтда озгина, айрим вақтларда ўзгарадиган булутли об-ҳаво бўлади, ёмғир ёғмайди. Тунги ҳарорат 22-25 даража атрофида, 12-15 август кунлари кундузги ҳарорат 37-39 даража, 16 август куни 34-36 даража бўлади.

Узгидромет сообщил, что на этой неделе узбекистанцев вновь ожидает новый виток жары. Температура поднимется до 37-43 градусов. К счастью, это продлится недолго, и уже в пятницу по территории республики распространится относительно прохладный воздух, температура снизится до 33-40 градусов.
«После относительно прохладных выходных с сегодняшнего дня температура воздуха по территории Узбекистана вновь начнет повышаться. 12-15 августа по большей части территории республики в дневные часы воздух будет прогреваться до 37-40 градусов, на юге – до 42-43 градусов», – отметили синоптики.
На северо-западные районы Узбекистана 15 августа ожидается вторжение очередной порции прохладного воздуха. В Каракалпакстане и Хорезмской области температура воздуха понизится до 28-33 градусов.
В пятницу, 16 августа, относительно прохладный воздух начнет продвигаться на восток, и понижение температуры охватит всю территорию Узбекистана. Температура воздуха в дневные часы будет в пределах 33-36 градусов, по северо-западным областям – от 28 до 33 градусов, на юге республики – до 40 градусов.
В эти дни по территории Узбекистана сохранится сухая погода. Лишь в отдельных районах Каракалпакстана и Хорезмской области 13 и 15 августа, а также в отдельных горных районах Ташкентской области и областей Ферганской долины 15-16 августа возможен небольшой кратковременный дождь, гроза.
В столице будет небольшая, временами переменная облачность, без осадков. Преобладающая температура ночью составит от 22 до 25 градусов, днем 12-15 августа — от 37 до 39 градусов, 16 августа — от 34 до 36 градусов.