Ўтган тун Ўзбекистон терма жамоаси учун Парижда ўтказилган Олимпиадада жуда муваффақиятли бўлди. Спортчиларимиз бирданига тўртта медални қўлга киритишди, учтаси олтин ва бири кумуш. Шу тариқа, ўзбекистонликлар томонидан Олимпия ўйинларида қўлга киритилган совринлар умумий сони 13 тага етди, шулардан 8 та олтин, 2 та кумуш ва 3 та бронза.
Бокчиларимиз ўзларини ажойиб намоён этишди. Жаҳон чемпиони Абдумалик Халоков ўз қўлга киритган совринлар сонига Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларининг олтин медалини қўшди. Финалда у рингда Мунарбек Сеитбек уулу (Қирғизистон) билан жанг қилди. Қаттиқ курашда боксчимиз рақибига ҳеч қандай имконият қолдирмай, катта устунлик билан ғалаба қозонди.
Баходир Жалолов боксчиларнинг финал жангларига аъло нуқта қўйди. Чемпионлик тўқнашувида супертяжёлаяккада иштирок этган ватандошимиз Аюб Гадфани (Испания) мағлуб этди ва Ўзбекистон делегацияси ҳисобига яна бир олтин медални қўшди.
Шуни таъкидлаш керакки, бу ўзбекистонлик чарм қўлқоп усталари томонидан қўлга киритилган бешинчи олтин медаль ҳисобланади. Бу натижа нафақат мамлакатимиз бокс жамоаси учун, балки Париж-2024 Олимпия ўйинлари доирасида ҳам рекорд ҳисобланади. Бундан ташқари, шу кўрсаткич билан миллий бокчиларимиз умумжамоавий ҳисобда биринчи ўринни эгаллашди.
Шунингдек, Ўзбекистон тхэквондо WT терма жамоаси вакили Светлана Осипова мамлакатимиз тарихида илк бор ушбу спорт турида Олимпия ўйинларида медаль қўлга киритган спортчи бўлди. Ватандошимиз мусобақанинг ҳал қилувчи босқичида франциялик, жаҳоннинг собиқ чемпиони ва Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларининг бронза медали совриндори Алтея Лоренга қарши жанг қилди. Афсуски, Осиповага озгина омад етишмади ва рақибига имконият бериб қўйгани учун у кумуш медални қўлга киритди.
Яна бир олтин медални терма жамоамизга эркин курашчи Разамбек Жамалов (74 кг гача) олиб келди. Финалда у Даичи Такатани (Япония) билан жанг қилди. Меҳнатсеварлиги ва тажрибаси туфайли Жамалов жиддий рақибини мағлуб этиб, Олимпия пьедестали чўққисини эгаллади.

The past night was very successful for the Uzbekistan national team at the Paris Olympics. Our athletes won four medals, three of which were gold and one silver. As a result, the total number of medals won by Uzbeks at the Olympic Games reached 13, including 8 gold, 2 silver, and 3 bronze.
Our boxers performed excellently. World champion Abdumalik Khalokov added another gold medal to his collection at the Paris 2024 Summer Olympics. In the final, he faced off against Munarbek Seitbek uulu (Kyrgyzstan) in the ring. In a powerful bout, our boxer left no chance for his opponent and claimed a brilliant victory with a clear advantage.
Bakhodir Jalolov put an excellent finishing touch on the final boxing matches. In the championship bout, our compatriot, who competed in the super heavyweight category, defeated Ayub Ghadfa of Spain, bringing another gold medal to the Uzbekistan delegation’s tally.
It should be noted that this is the fifth gold medal overall won by Uzbekistan’s boxing masters. This achievement is a record not only for our national boxing team but also in the context of the Paris 2024 Olympics in this sport. Additionally, this result secured the top overall team ranking for our boxers.
Furthermore, Uzbekistan’s taekwondo WT team member Svetlana Osipova became the first athlete in our country’s history to win a medal in this sport at the Olympic Games. Our compatriot faced Frenchwoman Althéa Laurin, a former world champion and bronze medalist of the Tokyo 2020 Summer Olympics, in the final stage of the competition. Unfortunately, Osipova was a bit unlucky and, after losing to her opponent, she earned a silver medal.
Another gold for our team was secured by freestyle wrestler Razambek Jamalov (up to 74 kg). In the final, he faced Daichi Takatani (Japan). Thanks to his diligence and experience, Jamalov defeated a serious opponent and managed to reach the pinnacle of the Olympic podium.