Яқинда ижтимоий тармоқларда икки ёш йигитнинг хавфли ҳаракатга қўл уриб, гавжум йўлда ҳаракатланаётган «Дамас» автомобили томида юргани акс этган видео пайдо бўлди. Ушбу ҳаракат, шубҳасиз, эътиборни жалб қилиш ва ижтимоий тармоқларда лайклар йиғишга қаратилган эди. Бироқ, бу ҳодиса фойдаланувчилар орасида катта норозилик тўлқинини келтириб чиқарди ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг эътиборини тортди — ҳайдовчига нисбатан маъмурий баённома тузилди ва автомобиль жарима майдончасига жойлаштирилди.
Ҳодиса Бухоро вилояти Ромитан тумани ҳудудидан ўтувчи A-380 автомобил йўлининг 236-километрида содир бўлди. Ушбу ҳолат видеоязувга тушиб қолган ва тез орада ижтимоий тармоқларда тарқалиб кетган. Кадрда икки ёш йигитнинг ўз хавфсизлигини менсимай, интернетда машҳурлик орттиришга ҳаракат қилгани, ҳаракатланаётган микроавтобус томида юргани яққол кўриниб турибди.
Бироқ, уларнинг томошабинларга таъсир ўтказишга уринишлари фожиа билан тугаши мумкин эди. Ҳайдовчининг ҳар қандай хатоси жиддий йўл-транспорт ҳодисасига олиб келиши мумкин эди, бунда нафақат ушбу ўсмирлар, балки бошқа йўл ҳаракати иштирокчилари ҳам жароҳатланиши мумкин эди. Микроавтобус бошқарувни йўқотиб, йўлда хавфли ҳолатни юзага келтириб, фожиали оқибатларга олиб келиши мумкин эди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ушбу ҳодисага тезкорлик билан жавоб қайтаришди. Бухоро вилояти ИИБ маълумотига кўра, қоидабузарлик бўйича суриштирув ишлари олиб борилган. «Дамас» ҳайдовчиси, бундай хавфли сафарни амалга оширганлиги учун, маъмурий жавобгарликка тортилади. Унинг устидан баённома тузилиб, транспорт воситаси жарима майдончасига жойлаштирилди.
Ушбу ҳолат яна бир бор шуни эслатиб турадики, ижтимоий тармоқларда лайк ва хайп ортидан қувиш жиддий оқибатларга олиб келиши мумкин. Ҳокимият вакиллари барча ҳайдовчиларни йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилишга ва бир лаҳзагина завқ ёки ижтимоий тармоқларда шубҳали машҳурлик учун ўз ҳаётини ва бошқа одамларнинг ҳаётини хавф остига қўймасликка чақиради.

Recently, a video appeared on social media in which two young guys took a dangerous risk by riding on the roof of a “Damas” car driving on a busy highway. This stunt was clearly aimed at attracting attention and gaining likes on social media. However, it sparked a wave of outrage among users and caught the attention of law enforcement – an administrative protocol was drawn up against the driver, and the car was impounded.
The incident occurred at the 236th kilometer of the A-380 highway, which passes through the territory of the Romitan district in the Bukhara region. The moment was captured on video, which quickly spread across social networks. The footage clearly shows how two young people, disregarding their own safety, attempt to gain popularity on the internet by riding on the roof of a moving minivan.
However, their attempt to impress viewers could have ended in tragedy. Any mistake by the driver could have led to a serious traffic accident, in which not only these teenagers but also other road users could have been injured. The minivan, losing control, could have created a dangerous situation on the road, leading to tragic consequences.
Law enforcement agencies responded promptly to this incident. According to the Bukhara Regional Police Department, an investigation was conducted into the violation. The driver of the “Damas,” who allowed such a dangerous ride, was held administratively accountable. An administrative protocol was drawn up against him, and the vehicle was impounded.
This case serves as another reminder that the pursuit of likes and hype on the internet can lead to serious consequences. Authorities urge all drivers to follow traffic rules and not to endanger their lives and the lives of others for a moment of pleasure or questionable popularity on social media.