Сўнгги ҳафталарда Ўзбекистонда журналистлар, медиа-менеджерлар, маркетологлар ва давлат хизматчиларига қаратилган Telegram аккаунтларини ўғирлаш ҳолатлари сезиларли даражада кўпайди. Бунинг учун ўзига хос фирибгарлик схемаси қўлланилаяпти.
Бу ҳақда Компьютер инцидентларига жавоб бериш хизмати (UZCERT) хабар берди.
Схема қандай ишлайди:
- Жабрдийда гуруҳга қўшилади ва уни танловда, масалан, «Энг яхши лойиҳа» ёки «Энг яхши маркетинг мутахассиси» учун овоз беришга чақиришади.
- Гуруҳдаги ҳавола сохта доменга олиб боради, у ерда жабрдийда икки номзоддан бирини танлаши керак бўлади.
- Шундан сўнг, жабрдийда овоз беришни тугатиш учун Telegram’га QR ёки СМС-код орқали киришни талаб қилувчи бошқа сайтга йўналтирилади.
- Жабрдийда ўз аккаунтига кирганидан сўнг, фирибгарлар унинг аккаунтига кириш имкониятини қўлга киритиб, уни ўз номига ўтказишади.
Telegram аккаунтингизни ўғирланишидан қандай ҳимоя қилиш мумкин:
– Мессенжерларда мавжуд барча хавфсизлик воситаларини, жумладан, икки факторли аутентификация (облако пароли) ва код-паролни ёқиб қўйинг. – Шубҳали ҳаволаларга босманг. – Шубҳали сайтларда СМС ва Push-хабарномалардан олинган кодларни киритманг. – Агар сизга қариндош, дўст ёки ҳамкасб танловда овоз бериш ёки қатнашиш сўрови билан мурожаат қилса, албатта бу маълумотни текшириб кўринг.

In recent weeks, there has been a noticeable increase in the number of Telegram account thefts in Uzbekistan, targeting journalists, media managers, marketers, and government officials. A specific form of fraud is being used for this purpose.
This information was reported by the Incident Response Service (UZCERT).
How the scheme works:
- The victim is added to a group and asked to vote for a contest participant, such as “Best Project” or “Best Marketing Specialist.”
- The link in the group leads to a fake domain where the victim is asked to choose one of two candidates.
- After this, a redirect occurs to another resource, where the victim is required to log in to Telegram via QR code or SMS code to complete the vote.
- Once the victim logs into their account, the scammers gain access to it and transfer ownership to themselves.
How to protect yourself from Telegram account theft:
– Enable all available security features in messaging apps, such as two-factor authentication (cloud password) and a passcode. – Do not click on suspicious links. – Do not enter codes from SMS and Push notifications on suspicious websites. – If you receive a message from a relative, friend, or colleague asking you to vote or participate in a contest, be sure to verify this information.