Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси Москва вилоятида ҳибсга олинган ва тўрт кундан бери полиция ҳибсхонасида сақланаётган 15 нафар ўзбекистонликка оид вазият ҳақида маълумот берди. Дипломатларнинг маълумотларига кўра, ушбу фуқаролар Россияда ноқонуний равишда бўлиб турган, ва яқин кунларда улар мамлакатдан депортация қилиниши кутилмоқда.
Бу ҳолат «Bastion» Telegram-каналида 15 нафар ўзбекистонликнинг Россия Федерациясининг Одинцово шаҳар округидаги ИИВнинг 5-сонли полиция бўлимида тўрт кундан ортиқ ноқонуний сақланаётгани ҳақида видеоматериал чоп этилганидан сўнг жамоатчиликка маълум бўлди. Ушбу маълумотга жавобан, 8 август куни Ўзбекистон элчихонасининг консуллик бўлими ходимлари ушбу ИИВ бўлимига ташриф буюриб, вазиятни ўрганишди.
Ташриф давомида аниқланишича, 15 нафар ўзбекистонликнинг ҳибсга олиниши Миграция масалалари бўйича Бош бошқарма ходимлари томонидан ўтказилган рейд натижасида содир бўлган. Ҳибсга олинган барча шахслар Москва вилояти ҳудудида тегишли рухсатномаларни расмийлаштирмасдан меҳнат фаолиятини амалга ошираётгани аниқланган.
9 август куни мигрантлар Россия Федерациясидан чиқариб юбориш учун Россия ИИВнинг хорижий фуқароларни вақтинчалик сақлаш марказига ўтказилади.
Ўзбекистон элчихонаси Россияга сафар қилишни режалаштираётган ёки ишлаш учун миграцияда бўлган Ўзбекистон фуқароларини қабул қилувчи мамлакат қонунларига қатъий риоя қилишни қатъий тавсия этади. Миграцион қоидаларга амал қилмаслик жиддий ҳуқуқий оқибатларга, жумладан депортация ва келгусида мамлакатга кириш тақиқланишига олиб келиши мумкин.

Посольство Узбекистана в России сообщило о ситуации с 15 узбекистанцами, которые были задержаны в Московской области и уже четверо суток находятся под стражей в полиции. По данным дипломатов, эти граждане находились в России незаконно, и в ближайшее время их депортируют из страны.
Ситуация получила огласку после того, как в Telegram-канале Bastion был опубликован видеоматериал, где сообщалось о неправомерном удержании 15 граждан Узбекистана в отделе полиции №5 УМВД России по Одинцовскому городскому округу более четырех суток. В ответ на эту информацию, 8 августа сотрудники консульского отдела посольства Узбекистана посетили данное УМВД для выяснения всех обстоятельств.
В ходе визита было установлено, что задержание 15 узбекистанцев произошло в результате рейда, проведенного сотрудниками Главного управления по вопросам миграции. Все задержанные занимались трудовой деятельностью на территории Московской области без оформления необходимых разрешительных документов.
9 августа мигрантов переведут в Центр временного содержания иностранных граждан для дальнейшего выдворения из Российской Федерации.
Посольство Узбекистана настоятельно рекомендует гражданам Узбекистана, планирующим приехать в Россию, или уже находящимся там в рамках трудовой миграции, строго соблюдать законодательство страны пребывания. Несоблюдение миграционных норм может привести к серьезным правовым последствиям, включая депортацию и запрет на въезд в страну в будущем.