Ўзбекистон Афғонистондаги Наибабад темир йўл станциясида тиклаш ишларини якунлади
Ўзбек мутахассислари Афғонистондаги Наибабад темир йўл станциясида тиклаш ишларини якунладилар. 7 август куни станция фойдаланишга топширилди ва илк юк вагонларини қабул қила бошлади. Наибабад станцияси Россия, Қозоғистон, Хитой ва Европа мамлакатларидан Афғонистон орқали Покистон, Ҳиндистон ва Жанубий Осиёнинг бошқа мамлакатларига юк ташишда муҳим марказга айланади.
Ишлар “Ўзбекистон темир йўллари” ва Афғонистон темир йўл бошқармаси ўртасида тузилган шартнома доирасида олиб борилди. Станциядан ташқари, ўзбек темир йўлчилари 75 километр узунликдаги темир йўл линиясини ҳам тикладилар. Ишларнинг умумий қиймати 6 миллион долларга баҳоланган.
Темир йўл компанияси Афғонистоннинг минтақавий юк логистикасида алоҳида аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади. Денгизга чиқиш имконияти бўлмаган мамлакат марказий Осиёни Жанубий Осиё билан автомобиль ва темир йўл йўналишлари орқали улаб туришда муҳим рол ўйнайди. Шу маънода, ўзбек темир йўл мутахассислари томонидан тикланган Наибабад станцияси Россия, Қозоғистон, Хитой ва Европа мамлакатларидан Афғонистон орқали Покистон, Ҳиндистон ва Жанубий Осиёнинг бошқа мамлакатларига юк ташишда муҳим марказга айланади.
Шунингдек, томонлар “Мозори-Шариф – Қобул – Харлачи” йўналиши бўйича Трансафғон темир йўл қурилиши лойиҳасини тезлаштиришни режалаштирмоқда. Ушбу лойиҳа минтақада логистика алоқаларини сезиларли даражада яхшилаш ва савдо ҳамда иқтисодий ҳамкорлик учун янги имкониятлар яратишни ваъда қилади.
Тиклаш ишлари 2024 йилнинг февраль ойи охирида бошланган. Станциянинг ўзи 2010 йилда ўзбек мутахассислари томонидан Ҳайратон – Наибабад – Мозори-Шариф темир йўли қурилиши доирасида қурилган.
Лойиҳа Ўзбекистон темир йўлчилари учун мамлакат ташқарисидаги илк лойиҳа бўлди. У ўз ичига Афғонистоннинг Ўзбекистон билан чегарасида жойлашган Ҳайратон станциясидан Мозори-Шариф шаҳригача бўлган янги якка тартибдаги темир йўл линиясини қуриш, Ҳайратон станциясини модернизация қилиш, разъездлар ва Наибабад станциясида янги юк боғламасини қуришни қамраб олган.
Линиянинг умумий узунлиги 106 км ни ташкил этди. Бундан ташқари, 5 та станция, 29 та сунъий иншоот ва қумдан ҳимоя қурилмалари қурилган.

Узбекские специалисты завершили восстановительные работы на железнодорожной станции Наибабад в Афганистане. Накануне, 7 августа, станция была введена в эксплуатацию и начала принимать первые грузовые вагоны. Станция Наибабад станет важным узлом для транспортировки грузов из России, Казахстана, Китая и европейских стран через Афганистан в Пакистан, Индию и другие страны Южной Азии.
Работы велись в рамках контракта, заключенного «Узбекистон темир йуллари» с Афганским железнодорожным управлением. Помимо станции узбекские железнодорожники восстановили железнодорожную линию длиной 75 километров. Общая стоимость работ оценивается в 6 миллионов долларов.
В железнодорожной компании отметили, что Афганистан имеет особое значение в региональной логистике грузов. Страна, не имея выхода к морю, играет ключевую роль в соединении Центральной Азии с Южной Азией по автомобильным и железнодорожным маршрутам, проходящим через её территорию. В этом контексте станция Наибабад, восстановленная узбекскими железнодорожными специалистами, станет важным узлом для транспортировки грузов из России, Казахстана, Китая и европейских стран через Афганистан в Пакистан, Индию и другие страны Южной Азии.
Также стороны планируют ускорить реализацию проекта строительства Трансафганской железной дороги по маршруту «Мазари-Шариф – Кабул – Харлачи». Этот проект обещает значительно улучшить логистические связи в регионе и создать новые возможности для торговли и экономического сотрудничества.
Восстановительные работы стартовали в конце февраля 2024 года. Сама станция была построена в 2010 году узбекскими специалистами в рамках строительства железной дороги Хайратон – Наибабад – Мазари-Шариф.
Проект стал первым для железнодорожников за пределами Узбекистана. Он включал в себя строительство новой однопутной железнодорожной линии между станцией Хайратон на границе Афганистана с Узбекистаном до города Мазари-Шариф, модернизацию железнодорожной станции в Хайратоне, строительство разъездов и нового грузового двора на станции Наибабад.
Общая протяженность линии составила 106 км. Кроме того, были построены 5 станций, 29 искусственных сооружений и устройства для защиты от песчаных заносов.