Ўзбекистон Афғонистондаги Наибабад темир йўл станциясида тиклаш ишларини якунлади
Ўзбек мутахассислари Афғонистондаги Наибабад темир йўл станциясида тиклаш ишларини якунладилар. 7 август куни станция фойдаланишга топширилди ва илк юк вагонларини қабул қила бошлади. Наибабад станцияси Россия, Қозоғистон, Хитой ва Европа мамлакатларидан Афғонистон орқали Покистон, Ҳиндистон ва Жанубий Осиёнинг бошқа мамлакатларига юк ташишда муҳим марказга айланади.
Ишлар “Ўзбекистон темир йўллари” ва Афғонистон темир йўл бошқармаси ўртасида тузилган шартнома доирасида олиб борилди. Станциядан ташқари, ўзбек темир йўлчилари 75 километр узунликдаги темир йўл линиясини ҳам тикладилар. Ишларнинг умумий қиймати 6 миллион долларга баҳоланган.
Темир йўл компанияси Афғонистоннинг минтақавий юк логистикасида алоҳида аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади. Денгизга чиқиш имконияти бўлмаган мамлакат марказий Осиёни Жанубий Осиё билан автомобиль ва темир йўл йўналишлари орқали улаб туришда муҳим рол ўйнайди. Шу маънода, ўзбек темир йўл мутахассислари томонидан тикланган Наибабад станцияси Россия, Қозоғистон, Хитой ва Европа мамлакатларидан Афғонистон орқали Покистон, Ҳиндистон ва Жанубий Осиёнинг бошқа мамлакатларига юк ташишда муҳим марказга айланади.
Шунингдек, томонлар “Мозори-Шариф – Қобул – Харлачи” йўналиши бўйича Трансафғон темир йўл қурилиши лойиҳасини тезлаштиришни режалаштирмоқда. Ушбу лойиҳа минтақада логистика алоқаларини сезиларли даражада яхшилаш ва савдо ҳамда иқтисодий ҳамкорлик учун янги имкониятлар яратишни ваъда қилади.
Тиклаш ишлари 2024 йилнинг февраль ойи охирида бошланган. Станциянинг ўзи 2010 йилда ўзбек мутахассислари томонидан Ҳайратон – Наибабад – Мозори-Шариф темир йўли қурилиши доирасида қурилган.
Лойиҳа Ўзбекистон темир йўлчилари учун мамлакат ташқарисидаги илк лойиҳа бўлди. У ўз ичига Афғонистоннинг Ўзбекистон билан чегарасида жойлашган Ҳайратон станциясидан Мозори-Шариф шаҳригача бўлган янги якка тартибдаги темир йўл линиясини қуриш, Ҳайратон станциясини модернизация қилиш, разъездлар ва Наибабад станциясида янги юк боғламасини қуришни қамраб олган.
Линиянинг умумий узунлиги 106 км ни ташкил этди. Бундан ташқари, 5 та станция, 29 та сунъий иншоот ва қумдан ҳимоя қурилмалари қурилган.

Uzbek specialists have completed restoration work on the Naibabad railway station in Afghanistan. On August 7, the station was put into operation and began receiving its first freight wagons. Naibabad station will become an important hub for the transportation of goods from Russia, Kazakhstan, China, and European countries through Afghanistan to Pakistan, India, and other South Asian countries.
The work was carried out under a contract between “Uzbekistan Temir Yullari” and the Afghan Railway Authority. In addition to the station, Uzbek railway workers restored a 75-kilometer railway line. The total cost of the work is estimated at $6 million.
The railway company noted that Afghanistan plays a significant role in regional freight logistics. As a landlocked country, it serves as a crucial link in connecting Central Asia with South Asia through road and rail routes passing through its territory. In this context, Naibabad station, restored by Uzbek railway specialists, will become an important hub for the transportation of goods from Russia, Kazakhstan, China, and European countries through Afghanistan to Pakistan, India, and other South Asian countries.
The parties also plan to accelerate the implementation of the Trans-Afghan railway project along the route “Mazar-i-Sharif – Kabul – Kharlaachi”. This project promises to significantly improve logistics connections in the region and create new opportunities for trade and economic cooperation.
The restoration work began at the end of February 2024. The station itself was originally built in 2010 by Uzbek specialists as part of the construction of the Hairatan – Naibabad – Mazar-i-Sharif railway.
The project was the first for Uzbek railway workers outside of Uzbekistan. It included the construction of a new single-track railway line between Hairatan station on the Afghanistan-Uzbekistan border and the city of Mazar-i-Sharif, the modernization of the railway station in Hairatan, the construction of sidings, and a new freight yard at Naibabad station.
The total length of the line was 106 km. Additionally, 5 stations, 29 artificial structures, and facilities for sand drift protection were built.