Спорт оламидаги нохуш янгиликлар – ўзбек оғир атлетикачиси Сардор Лапасов допинг сабабли тўрт йилга дисквалификация қилинди. Бу ҳақда Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги хабар берди.
Мусобақа давомида спортчидан олинган допинг синамасида спортда тақиқланган «Кленбутерол» моддаси аниқланган. Бу модда 1992 йилда тақиқланган моддалар рўйхатига киритилган. У мушак массасини тезроқ ошириш ва танадаги ёғ фоизини пасайтириш учун ишлатилади.
Энди Лапасов дисквалификация муддати тугагунига қадар халқаро ва миллий мусобақаларда, шунингдек, ўқув-машғулот йиғинларида қатнашиш ҳуқуқига эга эмас. Агар у ушбу талабларга риоя қилмаса, у умрбод дисквалификация қилиниши мумкин.

Unfortunate news from the world of sports – Uzbek weightlifter Sardor Lapasov has been banned for four years for doping. This was reported by the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan.
The athlete’s doping sample, taken during the competition, revealed the presence of the prohibited substance “Clenbuterol.” This substance was included in the list of banned substances in 1992. It is used to accelerate muscle mass gain and reduce body fat percentage.
Now, Lapasov is not allowed to participate in international and national competitions, as well as in training camps, until the end of his suspension period. If he fails to comply with these requirements, he may face a lifetime ban.