Бу йил ўзбекистонликлар Мустақиллик байрамини нишонлаш муносабати билан тўрт кунлик дам олиш имкониятига эга бўладилар.
Узоқ дам олишнинг биринчи куни шанба, 31 августга тўғри келади. 1 сентябрь — Мустақиллик куни — бу йил якшанбага тўғри келгани учун, ўзбекистонликларга душанба, 2 сентябрь қўшимча дам олиш куни сифатида берилади. Бундан ташқари, президент фармонига кўра, сешанба, 3 сентябрь яна бир қўшимча дам олиш куни деб эълон қилинди.
Шундай қилиб, ўзбекистонликлар 31 августдан 3 сентябргача тўрт кун дам олишлари мумкин бўлади.
Узоқ дам олиш мамлакат ичида саёҳатлар ва сайрлар учун ажойиб имкониятни тақдим этади. Кўплаб ўзбекистонликлар ушбу кунлардан Самарқанд, Бухоро, Хива ва бошқа шаҳарларнинг тарихий ва маданий ёдгорликларини зиёрат қилиш учун фойдаланишни режалаштирмоқдалар. Uzbekistan Airways авиакомпанияси байрам кунларида амалга ошириладиган барча ички парвозларга 30% чегирма жорий этганини маълум қилди.
Бундан ташқари, бу узоқ дам олиш барча учун яқинлари ва дўстлари билан вақт ўтказиш учун ажойиб имконият бўлади.

В этом году узбекистанцы получат возможность насладиться четырёхдневными выходными в честь празднования Дня независимости.
Первый день длинных выходных выпадет на субботу, 31 августа. Поскольку 1 сентября – День независимости – в этом году совпадает с воскресеньем, узбекистанцам будет предоставлен дополнительный выходной – понедельник, 2 сентября. Кроме того, согласно указу президента, вторник, 3 сентября, объявлен еще одним дополнительным выходным днем.
Таким образом, узбекистанцы смогут отдохнуть четыре дня – с 31 августа по 3 сентября включительно.
Продолжительные выходные предоставляют отличную возможность для поездок и путешествий внутри страны. Многие узбекистанцы планируют воспользоваться этими днями для посещения исторических и культурных достопримечательностей Самарканда, Бухары, Хивы и других городов. Авиакомпания Uzbekistan Airways уже сообщила, что запускает скидку в 30% на все внутренние рейсы, которые будут выполняться в праздничные дни.
Кроме того, этот длительный отдых станет отличной возможностью для всех провести время с близкими и друзьями.