Фирибгарлар ўзбекистонлик фуқароларни алдаш учун янги усуллар ўйлаб топишни тўхтатишмаяпти. Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда фаол равишда реклама тарқалмоқда, унда Бандлик вазирлиги номидан уйда ишлаш ва кунлик 500 мингдан 1 миллион сўмгача маош олиш таклиф қилинмоқда. Ушбу таклифга ишонган ўнлаб одамлар фириб қурбонига айланиб, ўз пулларидан айрилишди.
Схема қандай ишлайди
Фирибгарлар уйда ишлаш орқали осонгина катта пул топишни таклиф қилишмоқда. Улар ўз эълонларида потенциал «ходимлар»дан ўз телефон рақамлари ва пластик карталари рақамларини тақдим этишни сўрашади, гўёки маошни ўтказиш учун. Аммо кутилаётган тўловлар ўрнига одамлар ўз маблағларидан айрилишмоқда.
Бу ерда оддий схема ишлайди – бир кунлик ишдан сўнг, масалан, компютерда матн териш, буюртмачи сизга пластик картага пул юбorganini айтади. Аммо бир неча соат ўтгандан сўнг ҳам пул келмайди. Шунда буюртмачи гўёки ҳисоб рақами тўғрилигини текшириш учун сизга код ёзилган SMS юборишни таклиф қилади. Сиз ушбу кодни айтгандан сўнг, фирибгарлар картангизга кириш имкониятига эга бўлишади. Бундай алдаш схемалари кўп.
Ижтимоий тармоқларда ушбу схема қурбонига айланган фуқароларнинг кўплаб шикоятлари тарқалмоқда. Эълонга ишониб, ўз маълумотларини берган фойдаланувчилар банк карталаридан пуллар йўқолганини пайқашди. Фирибгарлар шахсий маълумотларга эга бўлиб, тезда маблағларни чиқариб олиб, одамларни ҳеч нарсасиз қолдиришмоқда.
Бандлик вазирлиги ушбу эълонларга ҳеч қандай алоқаси йўқлигини маълум қилиб, фуқаролардан шахсий ва банк маълумотларини ижтимоий тармоқлар ёки бошқа норасмий каналлар орқали тақдим этмасликни сўрайди. Вазирлик фуқароларни эҳтиёт бўлишга ва бундай алдашларга берилмасликка чақирмоқда.
Ўзингизни қандай ҳимоя қилиш мумкин
Алданиб қолмаслик учун бир нечта оддий қоидаларга риоя қилиш муҳим:
- Банк картангиз рақами ва телефон рақамингизни таниш бўлмаган шахсларга ёки шубҳали эълонларга жавобан ҳеч қачон берманг.
- Давлат органларининг расмий веб-сайтлари ва ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларидаги маълумотларни доим текшириб туринг.
- Шубҳали эълонлар ва фирибгарлик ҳолатлари ҳақида ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига хабар беринг.
Ушбу оддий чоралар сизга фирибгарлардан ҳимояланиш ва ўз маблағларингизни хавфсиз сақлашга ёрдам беради. Эҳтиёт бўлинг ва ҳушёрликни сақланг!

Мошенники не устают придумывать новые способы обмана граждан Узбекистана. В последние дни в социальных сетях активно распространяется реклама, в которой от имени Министерства занятости предлагается работа на дому с заработком от 500 тысяч до 1 миллиона сумов в день. Десятки людей, поверивших в это предложение, стали жертвами обмана и лишились своих денег.
Как работает схема
Мошенники предлагают легко заработать большие деньги, работая на дому. В своих объявлениях они просят потенциальных «работников» предоставить номера своих телефонов и пластиковых карт якобы для перечисления заработной платы. Однако вместо ожидаемых выплат люди лишаются своих средств.
Здесь работает простая схема – после одного дня работы, например, печатания на компьютере текста заказчик говорит, что отправил деньги вам на пластиковую карту. Однако проходит несколько часов, а денег все нет. Тогда заказчик якобы для проверки отправляет вам SMS с кодом, чтобы уточнить правильность счета, куда попадают деньги. После того, как вы скажите код, присланный вам, мошенники получают доступ к карте. И таких схем для развода множество.
В соцсетях распространяется жалоб от граждан, которые стали жертвами этой схемы. Пользователи, доверившись объявлению, и предоставив свои данные, обнаружили, что деньги с их банковских карт исчезли. Мошенники, получив доступ к персональной информации, быстро выводят средства, оставляя людей ни с чем.
Министерство занятости заявило, что не имеет отношения к этим объявлениям, и поэтому просит граждан не предоставлять личную и банковскую информацию через социальные сети или другие неофициальные каналы. Ведомство настоятельно рекомендует быть бдительными и не поддаваться на подобные уловки.
Как защитить себя
Чтобы избежать обмана, важно следовать нескольким простым правилам:
- никогда не предоставляйте номер своей банковской карты и телефон незнакомым лицам или в ответ на подозрительные объявления
- всегда проверяйте информацию на официальных сайтах и страницах в социальных сетях государственных органов
- сообщайте о подозрительных объявлениях и случаях мошенничества в правоохранительные органы.
Эти простые меры помогут вам защитить себя от мошенников и сохранить свои средства в безопасности. Будьте внимательны и осторожны!