Фирибгарлар Ўзбекистонда яхши танилган йирик компанияларнинг номларидан фойдаланиб ўз жиноий схемаларини амалга оширишни давом эттирмоқда. Шундай ҳолатлардан бири Қашқадарё вилоятида рўй берди. Бу ерда «Uzum Market» ходими сифатида ўзини таништирган фирибгар ҳеч нарсадан шубҳаланмаган ўқитувчилар номига онлайн-кредитлар расмийлаштирди.
Бу ҳақда ИИВ Киберхавфсизлик маркази хабар берди.
Ҳодисалар қандай ривожланди
34 ёшли ўқитувчи ҳуқуқ-тартибот органларига мурожаат қилиб, унинг номига 56 миллион сўмлик онлайн-кредит расмийлаштирилганини аниқлади. Ҳодисадан ларзага тушган ўқитувчи айбдорга нисбатан чоралар кўришни талаб қилди.
Киберхавфсизлик бўлимлари ходимлари томонидан ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида, жиноят Қашқадарё вилоятида яшовчи шахс томонидан содир этилгани аниқланди.
Фирибгар қандай ҳаракат қилди
Эркак «Uzum Market» компанияси ходими сифатида ўзини таништирди, аммо у аслида ҳеч қаерда ишламас эди. У ўқитувчи ва унинг ҳамкасбларининг ишончини қозониб, компания номидан турли маиший техника воситаларини тақдим қилишни ваъда қилди. Ушбу найрангдан фойдаланиб, у уларнинг номига 163 миллион сўмлик онлайн-кредитлар расмийлаштириб, пулларни дарҳол ўз пластик картасига ўтказиб олган.
Ҳуқуқий оқибатлар
Эркакка нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми «а» банди (фирибгарлик) бўйича жиноят иши қўзғатилди. Қонунга кўра, бундай жиноятлар учун 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси назарда тутилган.
Ҳуқуқ-тартибот органлари барча фуқароларни ҳушёр бўлишга ва турли маҳсулот ва хизматларни таклиф қилувчи шахсларнинг маълумотларини текширишга чақирмоқда. Шубҳали ҳаракатлар юзасидан дарҳол 102 ёки 1102 рақамларига мурожаат қилиш лозим.
Бу ҳодиса яна бир бор молиявий операциялар ва номаълум шахслар билан мулоқот қилишда эҳтиёткорлик ва диққатни жуда муҳимлигини эслатади. Фирибгарлар тобора мураккаб усуллардан фойдаланмоқда, ва фақат юқори даражадаги огоҳлик фуқароларни бундай жиноятлардан ҳимоя қилиши мумкин.

Мошенники продолжают активно использовать названия крупных компаний, хорошо известных в Узбекистане, для реализации своих преступных схем. Один из таких случаев произошел в Кашкадарьинской области, где мошенник, выдававший себя за сотрудника Uzum Market, оформил онлайн-кредиты на ничего не подозревающих учителей.
Об этом сообщил Центр кибербезопасности МВД.
Как развивались события
34-летняя учительница обратилась в правоохранительные органы, обнаружив, что на её имя был оформлен онлайн-кредит на 56 миллионов сумов. Потрясенная случившимся, она потребовала принять меры против виновного.
Сотрудники подразделений кибербезопасности провели оперативно-розыскные мероприятия и выяснили, что преступление совершил житель Кашкадарьинской области.
Как действовал мошенник
Мужчина представлялся сотрудником компании Uzum Market, хотя на самом деле нигде не работал. Он сумел войти в доверие к учительнице и её коллегам, обещая предоставить различные бытовые приборы от имени компании. Используя эту уловку, он тайно оформил на их имена онлайн-кредиты на общую сумму 163 миллиона сумов и сразу же перевел деньги на свою пластиковую карту.
Правовые последствия
В отношении мужчины возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 168 (мошенничество) Уголовного кодекса. Закон предусматривает наказание за такие преступления в виде лишения свободы на срок от 5 до 8 лет.
Правоохранители призывают всех граждан быть бдительными и проверять подлинность информации и личность людей, предлагающих различные товары и услуги. В случае подозрительных действий следует немедленно обращаться в правоохранительные органы по номерам 102 или 1102.
Эта история еще раз напоминает о важности осторожности и внимательности в вопросах финансовых операций и взаимодействия с неизвестными лицами. Мошенники используют всё более изощренные методы, и только высокая степень осведомленности может защитить граждан от подобных преступлений.