Ўтган ҳафтадаги энг шов-шувли хабарлардан бири Тошкент ҳокимиятининг эски уйларни бузиш лойиҳасини амалга оширишни бошлаш қарори бўлди. Бу жараён реновация деб номланди ва пойтахтнинг олти туманида амалга оширилади. Аслида, бу ҳозирги кунда ушбу уйлар жойлашган ерларни хусусий инвесторлар қўлига ўтказишни англатади. Бу компаниялар авария ҳолатидаги уйларни бузиб, янги уйларни қуриши, шу билан бирга бузилган квартиралар эгаларига йўқотишларини қоплаб бериши керак. Бу хабарлар пайдо бўлганидан кейин, бу жараёнга депутатлар ва кўплаб жамоат арбоблари қаршилик кўрсатди. Бунинг жавобида, ҳокимиятда уйларни бузиш қандай амалга оширилишини тушунтиришга ҳаракат қилиб, танланган жойлар ўзлари томонидан таклиф қилинганлигини таъкидладилар.
Реновациянинг сабаблари ва мақсадлари
Ҳокимиятда таъкидланишича, реновация қилиш қарори ўз уйларининг ҳолатидан норози бўлган фуқароларнинг мурожаатлари асосида қабул қилинган.
Лойиҳанинг асосий мақсадлари қуйидагилардан иборат:
- Уй-жой фондини янгилаш
- Авария ҳолатидаги уйларнинг оммавий пайдо бўлишининг олдини олиш
- Ҳудудларни комплекс ривожлантириш орқали фуқароларнинг яшаш шароитларини яхшилаш
Жараённинг тафсилотлари
Режага кўра, реновация фақат ҳолати компетент ташкилотлар томонидан аварияли деб топилган объектларда ва фақат аҳоли розилиги билан амалга оширилади. Шунингдек, реновация маданий ёки меъморий мерос объектларида амалга оширилмаслиги таъкидланади.
Жараён бир неча босқичларни ўз ичига олади:
- Уйларнинг ҳолатини баҳолаш
- Ҳужжатларни тайёрлаш ва инвесторларни жалб қилиш
- Бузилган квартиралар эгаларига компенсация бериш
- Аварияли биноларни бузиш
- Янги уйларни қуриш
«Тошкентда қурилган уйларнинг хизмат муддати 50 йилга мўлжалланганини, кўп ҳолларда капитал таъмирлаш имконияти аллақачон мавжуд эмаслигини, уларнинг хизмат муддати тугашини ҳисобга олиш керак. Барчамиз тушунамизки, реновация дастурини талаб қиладиган уйларнинг кўпчилиги ўз ресурсларини тугатган ёки яқин йилларда шаҳарсозлик меъёрларига кўра яшаш учун яроқсиз бўлиб қолади,» – деб таъкидладилар ҳокимиятда.
Шунингдек, улар техник ҳолати ва барқарор иқлим ўзгариши контекстида қурилишларнинг ҳолати билан боғлиқ хавфларни ҳам ҳисобга олиш кераклигини қўшимча қилдилар, бу эса мамлакатимиз ва минтақанинг сейсмиклигига таъсир қилади.
«Вазиятни адекват баҳолаган ҳолда, бу уйларни ҳозирги ҳолатида эксплуатация қилиш пойтахтда аварияли уйларнинг оммавий пайдо бўлишига олиб келади,» – деб таъкидладилар мансабдорлар.
Реновация учун танланган ҳудудларга келсак, улар ушбу жойлардаги фуқаролар томонидан таклиф қилинган. Мурожаатлар асосида режа тузилди. Мурожаатларда келтирилган уйларнинг дастлабки таҳлили уйларнинг шаҳарсозлик меъёрларига мос келмаслигини тасдиқлади.
Ҳокимият снос ва компенсация тўлаш механизмини кейинроқ батафсил эълон қилишни ваъда қилди. Реновация ҳақида барча зарур маълумотларни Tashkent Invest kompaniyasi сайтида ва 71 210-01-63 телефони орқали олиш мумкин.

Одной из самых громких новостей прошедшей недели стало решение хокимията Ташкента о начале реализации проекта по сносу старого жилья. Этот процесс назвали реновацией, которая будет проведена в шести районах столицы. По сути, речь идет о передаче земли, на которой сейчас находятся эти дома, в руки частных инвесторов. Эти компании должны снести аварийное жилье и возвести новое, при этом компенсировав владельцам снесенных квартир их потери. После появления этих новостей против этого процесса выступили депутаты и многие общественные деятели. В ответ на это в хокимияте попытались объяснить, как будет проходить снос домов, подчеркнув, что выбранные локации были предложены самими жителями.
Причины и цели реновации
В хокимияте отметили, что решение о реновации было принято на основе обращений самих жителей, которые высказали недовольство состоянием своих домов.
Основными целями проекта являются:
- обновление жилищного фонда
- предотвращение массового появления аварийного жилья
- улучшение условий проживания граждан через комплексное развитие территорий
Детали процесса
Согласно плану, реновация будет проводиться только на объектах, состояние которых признано аварийным компетентными организациями, и только с согласия жителей. Также подчеркивается, что реновация не будет производиться на объектах культурного или архитектурного наследия.
Процесс включает в себя несколько этапов:
- Оценка состояния домов
- Подготовка документации и привлечение инвесторов
- Компенсация владельцам снесенных квартир
- Снос аварийных зданий
- Строительство нового жилья
«Необходимо учитывать, что срок эксплуатации домов, строительство которых осуществлялось в Ташкенте, рассчитан на 50 лет, в большинстве случаев возможность капитального ремонта уже отсутствует, сроки эксплуатации приходят к концу. Мы все понимаем, что большинство домов, требующих программы реновации, уже исчерпали свой ресурс, либо станут непригодными для проживания по нормам градостроительства в ближайшие годы,» – отметили в хокимияте.
Там также добавили, что необходимо учитывать и риск, связанный с техническим состоянием строений, в контексте с устойчивым изменением климата, влияющего на сейсмичность нашей страны и региона в целом.
«Адекватно оценивая ситуацию, эксплуатация этих домов в нынешнем их состоянии, неизменно приведет к массовому появлению аварийного жилья в столице,» – подчеркнули чиновники.
Что касается территорий, выбранных для реновации, они были предложены самими жителями этих локаций, по итогам обращения которых и был составлен план. Также предварительный анализ домов, приведенных в обращениях, подтвердил несоответствие жилья требованиям градостроительных норм.
Хокимият пообещал опубликовать детальный механизм сноса и выплаты компенсаций чуть позже. Всю необходимую информацию о реновации можно получить на сайте Tashkent Invest kompaniyasi и по телефону 71 210-01-63.