Сўнгги вақтларда ижтимоий тармоқларда фуқаролар томонидан йўловчи вагонларининг аҳволи ва уларнинг совутиш тизимлари билан боғлиқ муаммолар ҳақида кўплаб шикоятлар билдирилди. Бу масалалар бугун президент йиғилишида кўриб чиқилди. Натижада, “Ўзбекистон темир йўллари” янги вагонлар ва локомотивлар сотиб олиш учун 230 миллион доллардан ортиқ маблағ олади. Бундан ташқари, темирйўлчилар «Бухоро – Урганч – Хива» темир йўлининг электрлаштирилишини йил охиригача тугатишларини маълум қилдилар.
Президент матбуот хизматида айтилишича, ҳозирда 143 та вагон таъмирталаб, 59 та локомотив эса ўз хизмат муддатини ўтаб бўлган. Шу сабабли янги вагонлар ишлаб чиқариш учун Саноатни ривожлантириш жамғармасидан 50 миллион доллар ажратилади. Хитойлик ҳамкорлар билан 38 та локомотив етказиб бериш ва 12 та электровозни модернизация қилиш бўйича 181 миллион долларлик келишувга эришилди.
Ўтган йили Қорақалпоғистон сайловчилари билан учрашувда Шавкат Мирзиёев Тошкентдан Нукусга тезюрар поезд қатновини йўлга қўйиш режалаштирилганини маълум қилди. Бу мақсадда Жанубий Кореянинг Hyundai Rotem компаниясидан 6 та замонавий электропоезд сотиб олиш режалаштирилган. Ҳозирда узунлиги 465 километр бўлган «Бухоро – Урганч – Хива» темир йўлини электрлаштириш ишлари олиб борилмоқда ва уни йил охиригача тугатиш режалаштирилган. Шунингдек, яқин йилларда узунлиги 196 километр бўлган «Мискин – Нукус» йўналиши ҳам электрлаштирилади, натижада йўл вақти 16 соатдан 7 соатгача қисқартиради.

В последнее время в соцсетях было множество претензий со стороны граждан по поводу состояния пассажирских вагонов и проблем с их системой охлаждения. Эти вопросы были рассмотрены сегодня на совещании у президента. В результате было решено, что «Узбекистон темир йуллари» получит свыше 230 миллионов долларов на закупку новых вагонов и локомотивов. Кроме того, железнодорожники заявили, что до конца года завершат электрификацию железной дороги «Бухара – Ургенч – Хива».
В пресс-службе президента отметили, что сейчас 143 вагона требуют ремонта, а 59 локомотивов выработали свой срок службы. Поэтому на производство новых вагонов из Фонда развития промышленности будет выделено 50 миллионов долларов. С китайскими партнерами достигнута договоренность о поставке 38 локомотивов и модернизации 12 электровозов на 181 миллион долларов.
В прошлом году на встрече с избирателями Каракалпакстана Шавкат Мирзиёев заявил, что будет запущено движение скоростного поезда из Ташкента в Нукус.
Для этого планируется приобрести 6 современных электропоездов южнокорейской компании Hyundai Rotem. В настоящее время проводится электрификация железной дороги «Бухара – Ургенч – Хива» протяженностью 465 километров, ее планируется завершить до конца года. Также в ближайшие годы будет электрифицирована 196-километровая линия «Мискин – Нукус». В результате время в пути сократится с 16 до 7 часов.