Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда 16 қаватли янги бинода юз берган ноодатий ҳодисани тасвирга олган видео пайдо бўлди – бинолар ерга чўкиб кетганини кўриш мумкин. Кадрларда бетон йўлакларнинг кўтарилиб кетгани ва бинанинг ён томонларидаги фасаднинг шикастлангани яққол кўриниб турибди. Бу видео интернет фойдаланувчилари ўртасида катта муҳокамалар ва кўплаб саволларни келтириб чиқарди.
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги тарқалган видеога тезкор жавоб қайтариб, Наманган вилоятида жойлашган қурилаётган турар-жойни мутахассислар аллақачон текшириб чиққанини маълум қилди. Вазирлик вакилларининг сўзларига кўра, объектнинг ўзи чўкмаган. Аммо, шикастланишларнинг сабаби сув қувурларининг оқиши туфайли бинода бетон йўлаклар чўкиб кетганлиги аниқланган.
«Тротуарларнинг чўкиши сабаби ичимлик суви таъминоти тизимидаги носозликлар бўлган. Сув сизниб чиқиб, бинодан икки томонга тўпланганлиги натижасида бетон йўлакларнинг чўкиши ва гранит плиталарнинг бинодан ажралишига олиб келган. Бинога таянч ва ертўла қисмини текширишда, ён ва таянч деворларда ёриқлар ҳамда пол қисмда чўкиш ҳолатлари аниқланмаган», – дея таъкидлади вазирлик.
Муаммо аниқланиши биланоқ, қурувчилар оқибатларни бартараф этишга киришдилар. Бинодан икки томонга чўкиш ҳолати бартараф этилди, бетон йўлаклар тикланди, ва пойдевордан ажралиб қолган гранит плиталар ўз жойига ўрнатилди.

На днях в социальных сетях появилось видео, запечатлевшее необычное происшествие с новостройкой – 16-этажное здание начало буквально проваливаться под землю. На кадрах были хорошо заметны вздыбившиеся бетонные тротуары и поврежденная боковая облицовка здания. Это видео вызвало бурное обсуждение и множество вопросов среди пользователей интернета.
Министерство строительства и жилищно-коммунального хозяйства оперативно отреагировало на распространившееся видео, заявив, что специалисты уже осмотрели возводимый жилой дом, расположенный в Наманганской области. По словам представителей ведомства, сам объект не подвергся просадке. Однако было выявлено, что причиной повреждений стали протекающие трубы, из-за которых просели бетонные тротуары вокруг здания.
«Причиной проседания тротуаров стали неисправности в системе питьевого водоснабжения. Вода, просачиваясь и скапливаясь по обеим сторонам здания, вызвала проседание бетонных тротуаров и отслоение гранитных плит от фундамента здания. При изучении фундамента здания и подвала не было обнаружено трещин в боковых и несущих стенах, а также проседаний в полу», – отметили в министерстве.
Сразу после выявления проблемы строители приступили к устранению последствий. Проседание тротуаров с обеих сторон здания было устранено, сами бетонные тротуары восстановлены, а гранитные плиты, отслоившиеся от фундамента, установлены на место. Таким образом, проблема была решена, и здание больше не находится под угрозой дальнейших повреждений.