Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда 16 қаватли янги бинода юз берган ноодатий ҳодисани тасвирга олган видео пайдо бўлди – бинолар ерга чўкиб кетганини кўриш мумкин. Кадрларда бетон йўлакларнинг кўтарилиб кетгани ва бинанинг ён томонларидаги фасаднинг шикастлангани яққол кўриниб турибди. Бу видео интернет фойдаланувчилари ўртасида катта муҳокамалар ва кўплаб саволларни келтириб чиқарди.
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги тарқалган видеога тезкор жавоб қайтариб, Наманган вилоятида жойлашган қурилаётган турар-жойни мутахассислар аллақачон текшириб чиққанини маълум қилди. Вазирлик вакилларининг сўзларига кўра, объектнинг ўзи чўкмаган. Аммо, шикастланишларнинг сабаби сув қувурларининг оқиши туфайли бинода бетон йўлаклар чўкиб кетганлиги аниқланган.
«Тротуарларнинг чўкиши сабаби ичимлик суви таъминоти тизимидаги носозликлар бўлган. Сув сизниб чиқиб, бинодан икки томонга тўпланганлиги натижасида бетон йўлакларнинг чўкиши ва гранит плиталарнинг бинодан ажралишига олиб келган. Бинога таянч ва ертўла қисмини текширишда, ён ва таянч деворларда ёриқлар ҳамда пол қисмда чўкиш ҳолатлари аниқланмаган», – дея таъкидлади вазирлик.
Муаммо аниқланиши биланоқ, қурувчилар оқибатларни бартараф этишга киришдилар. Бинодан икки томонга чўкиш ҳолати бартараф этилди, бетон йўлаклар тикланди, ва пойдевордан ажралиб қолган гранит плиталар ўз жойига ўрнатилди.

Recently, a video appeared on social media capturing an unusual incident with a new building – a 16-story structure began literally sinking into the ground. The footage clearly shows upheaved concrete sidewalks and damaged side cladding of the building. This video sparked a lot of discussion and numerous questions among internet users.
The Ministry of Construction and Housing and Communal Services promptly responded to the circulating video, stating that specialists have already inspected the under-construction residential building located in the Namangan region. According to the representatives of the ministry, the building itself did not undergo subsidence. However, it was found that the cause of the damage was leaking pipes, which caused the concrete sidewalks around the building to sink.
“The cause of the sidewalk subsidence was a malfunction in the drinking water supply system. Water, seeping and accumulating on both sides of the building, caused the concrete sidewalks to subside and the granite slabs to detach from the foundation of the building. Upon examining the building’s foundation and basement, no cracks were found in the side and load-bearing walls, nor any subsidence in the floor,” noted the ministry.
Immediately after identifying the problem, builders began to address the consequences. The subsidence of the sidewalks on both sides of the building was eliminated, the concrete sidewalks themselves were restored, and the granite slabs that had detached from the foundation were reinstalled.