Бугун ижтимоий тармоқларда Uzbekistan Airways самолётларидан бири суратлари тарқалди. Унинг олд қисми майда чуқурлар билан тўлган эди, гўёки уни тошбўрон қилишгандай. Авиакомпания маълумотига кўра, ҳаво кемаси ҳақиқатдан ҳам ғайриоддий вазиятга тушган. Самолёт кучли дўлга тушган, бу экипаж кабинаси остеклениеси ва радиолокацион обтекателни шикастлаган.
«3 август куни Красноярск – Тошкент йўналиши бўйича парвоз қилган А320 самолёти, парвоз қилганидан бир соат ўтиб, 11 000 метр баландликда Россия ва Қозоғистон чегарасини кесиб ўтиш пайтида кучли дўл ҳудудига тушган. Натижада экипаж кабинаси остеклениеси ва радиолокацион обтекател шикастланган. Экипаж белгиланган тартибларни бажариб, Тошкентга қўнишга қарор қилган», – дея қайд этди авиакомпания.
Бортда 174 нафар йўловчи ва 6 нафар экипаж аъзоси бўлган. Ҳаво кемаси соат 15:38 да Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортига муваффақиятли қўнган.
Ҳозирги вақтда Uzbekistan Airways Technics мутахассислари томонидан обтекателни алмаштириш бўйича таъмир ишлари олиб борилмоқда. Шунингдек, самолётнинг режали текшируви ўтказилмоқда. Яқин орада самолёт жадвалга мувофиқ рейсларни бажаришни бошлайди.
Авиакомпания таъкидлашича, мазкур ҳодиса парвозларни давом эттириш учун таҳдид ёки жиддий муаммо ҳисобланмайди.

Сегодня в соцсетях распространились фотографии одного из самолетов Uzbekistan Airways. Его передняя часть была усеяна мелкими вмятинами, как будто бы его закидали камнями. Как сообщили в авиакомпании, воздушное судно действительно побывало в нестандартной ситуации. Самолет попал в сильный град, который повредил остекление кабины экипажа и радиолокационный обтекатель.
«3 августа воздушное судно А320, которое выполняло рейс по маршруту Красноярск – Ташкент, после часа полета на высоте 11 000 метров, при пересечении границы России и Казахстана, попало в зону сильного града. В результате остекление кабины экипажа и радиолокационный обтекатель получили повреждения. Экипаж, выполнив предписанные процедуры, принял решение следовать в аэропорт назначения Ташкент», – отметили в авиакомпании.
На борту находились 174 пассажира и 6 членов экипажа. Воздушное судно благополучно приземлилось в Международном аэропорту Ташкент имени Ислама Каримова в 15:38 по ташкентскому времени.
В настоящее время специалистами Uzbekistan Airways Technics проводятся ремонтные работы по замене обтекателя. Также идет плановая проверка воздушного судна. В скором времени воздушное судно приступит к выполнению рейсов согласно расписанию.
В авиакомпании подчеркнули, что данный инцидент не является угрозой или серьезной проблемой для продолжения полетов.