Бугун ижтимоий тармоқларда Uzbekistan Airways самолётларидан бири суратлари тарқалди. Унинг олд қисми майда чуқурлар билан тўлган эди, гўёки уни тошбўрон қилишгандай. Авиакомпания маълумотига кўра, ҳаво кемаси ҳақиқатдан ҳам ғайриоддий вазиятга тушган. Самолёт кучли дўлга тушган, бу экипаж кабинаси остеклениеси ва радиолокацион обтекателни шикастлаган.
«3 август куни Красноярск – Тошкент йўналиши бўйича парвоз қилган А320 самолёти, парвоз қилганидан бир соат ўтиб, 11 000 метр баландликда Россия ва Қозоғистон чегарасини кесиб ўтиш пайтида кучли дўл ҳудудига тушган. Натижада экипаж кабинаси остеклениеси ва радиолокацион обтекател шикастланган. Экипаж белгиланган тартибларни бажариб, Тошкентга қўнишга қарор қилган», – дея қайд этди авиакомпания.
Бортда 174 нафар йўловчи ва 6 нафар экипаж аъзоси бўлган. Ҳаво кемаси соат 15:38 да Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортига муваффақиятли қўнган.
Ҳозирги вақтда Uzbekistan Airways Technics мутахассислари томонидан обтекателни алмаштириш бўйича таъмир ишлари олиб борилмоқда. Шунингдек, самолётнинг режали текшируви ўтказилмоқда. Яқин орада самолёт жадвалга мувофиқ рейсларни бажаришни бошлайди.
Авиакомпания таъкидлашича, мазкур ҳодиса парвозларни давом эттириш учун таҳдид ёки жиддий муаммо ҳисобланмайди.

Today, photos of one of the Uzbekistan Airways planes spread across social media. Its front part was covered with small dents, as if it had been pelted with stones. According to the airline, the aircraft indeed encountered an unusual situation. The plane was hit by severe hail, which damaged the cockpit windows and the radar dome.
“On August 3, an A320 aircraft operating the Krasnoyarsk – Tashkent route encountered severe hail an hour into the flight at an altitude of 11,000 meters while crossing the Russia-Kazakhstan border. As a result, the cockpit windows and radar dome were damaged. The crew followed prescribed procedures and decided to continue to the destination airport, Tashkent,” the airline reported.
There were 174 passengers and 6 crew members on board. The aircraft safely landed at Tashkent International Airport named after Islam Karimov at 15:38 Tashkent time.
Currently, specialists from Uzbekistan Airways Technics are conducting repair work to replace the dome. Additionally, a scheduled inspection of the aircraft is being carried out. The aircraft will soon resume flights according to the schedule.
The airline emphasized that this incident does not pose a threat or serious problem for continued flights.