Тошкентда янги қурилган уйлардан хонадон сотиб олаётган мижозларни алдаган фирибгарлар гуруҳи қўлга олинди. Жиноятчилар фирма очиб, ўз хизматларини интернетда квартираларни насияга сотиб олиш бўйича фаол тарғиб қилишган. Мижоздан фақат квартира қийматининг 25%ини тўлаш талаб қилинган, қолган суммани фирма ўз зиммасига оларди. Аммо амалда ҳаммаси бошқача бўлиб чиқди – харидорлар пулни фирибгарларга юборар, улар эса ҳеч қандай квартира сотиб олишни режалаштирмаган эди.
Жабрланувчилардан бири Лола (исми ўзгартирилган) пойтахтнинг турли ҳудудларида қурилаётган уйларда сотилаётган квартиралар ҳақидаги эълонларни кўп марта кўриб чиққан. Янги квартира сотиб олиш унинг узоқ йиллик орзуси эди, аммо буни амалга ошириш учун маълум миқдорда пул етишмасди.
Кунларнинг бирида, интернетда янгиликлар лентасини кўздан кечираркан, у жуда жалб қилувчи таклиф билан эълонни кўрди. Унда фирма мижоз сотиб олмоқчи бўлган кўчмас мулкни сотиб олиш мажбуриятини ўз зиммасига олишини айтган эди. Бошида мижоздан фақат квартира қийматининг 25%ини ва хизмат учун 4%ини уларнинг ҳисоб рақамига ўтказиш талаб қилинган, шундан кейин икки ҳафта ичида мижозга харид қилинган уйнинг калитлари топширилар ва банкда 12% йиллик ставкага кредит расмийлаштирилар эди, бу кредитда мазкур мулк гаровга қўйиларди.
Қисқа мулоҳазадан кейин, Лола кўрсатилган рақамга қўнғироқ қилди. Эркак телефон орқали унга квартира хариди шартларини тушунтириб берди ва янада батафсил маълумот олиш учун офисига келишини ёки уй сотиб олишда уларга ёрдам берган одамлар ҳақидаги шарҳларни сайтдан ўқишини сўради.
Эртага куни Лола ҳали ҳам суҳбатдан таъсирланиб, пойтахтнинг марказий ҳудудларидан биридаги айтилган манзилга йўл олди. Назокатли дизайнга эга сўзсиз ёзув бу ерда сўзлар ҳавога совурилмаслигини кўрсатарди. Биринчи қаватда жойлашган офисда тўлиқ қулайлик ва шинамлик муҳити ҳукм сурган эди.
Лолага бир зумда администратор қиз яқинлашиб, ташриф сабабини билиб, уни бир кабинетга йўналтирди, аввалдан кимгадир қўнғироқ қилди. Кабинетда уни икки ёш йигит кутиб турган эди. Саломлашганларидан кейин, улар меҳмонни креслога ўтиришга таклиф қилишди ва ўзларини таништиришди: уларнинг бири Ниёз, иккинчиси Шухрат эди.
Ниёз шартлар ҳақида батафсил гапирди ва хавфнинг деярли йўқлигини айтди. Унинг сўзларини тасдиқлаш учун у қўли билан шартномалар тўпламини кўрсатди ва уларнинг мижозлар билан ишлагандагидек ҳалоллигини далилларини номлади.
Шухрат ҳам бу вақт мобайнида боши билан тасдиқлаб турди, Ниёзнинг сўзларини тасдиқлаётгандек. Бир неча марта суҳбат Шухратнинг телефонига келаётган қўнғироқлар билан узилиб қолди. У кабинани тарк этмасдан, олдиндан узр сўраб, қўнғироқни кўтариб, келган шахсларга навбатдаги мижозга калитлар ва ҳужжатларни топшириш ҳақида кўрсатмалар берди.
Лоланинг шубҳалари буткул тарқаб кетди ва у сотиб олмоқчи бўлган квартира жойлашган манзилни ва унинг қийматини айтди. Шартнома тартибга солиниб, имзоланди, унга кўра Лола уч иш куни ичида квартира қийматининг 25%ини ва хизмат учун 4%ини фирманинг ҳисоб рақамига киритиш мажбуриятини ўз зиммасига олди, буни у амалга оширди.
Энди унга кўчмас мулк калитларини топшириш ва банкда кредит расмийлаштирилишини кутмоқда эди. Аммо ҳар доим Ниёз ва Баходир томонидан эълон қилинган турли сабабларга кўра, бу воқеа ҳар сафар янги муддатга кўчирилди. Вақт ўтиши билан Лола ҳуқуқ-тартибот органларига ариза билан мурожаат қилишга мажбур бўлди.
Тергов давомида аёл фақат ўзи эмас, бошқа одамлар ҳам фирибгарларнинг қўлига тушганини билдилар. Жиноят иши бўйича беш киши жабрланган, уларнинг ҳар бирига Лола каби спектакль ўтказилган. Улар бир хил схемада алданишган. Умумий зарар 1,3 миллиард сўмни ташкил қилган. Шу тарзда олинган пуллар фирибгарлар томонидан ўз эҳтиёжларига сарфланган.
Яккасарой туман жиноят ишлари бўйича судининг ҳукми билан 38 ёшли Баходир, 30 ёшли Шухрат ва 26 ёшли Ниёз Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси (Фирибгарлик) бўйича жиноят содир этганликда айбдор деб топилди. Уларнинг барчасига озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди: 38 ёшли Баходир – 8 йил 6 ой, 30 ёшли Шухрат – 8 йил 3 ой ва 26 ёшли Ниёз – 8 йил 1 ой.

В Ташкенте отправили за решетку группу мошенников, которые обманывали клиентов, покупающих квартиры в новостройках. Преступники открыли фирму и активно рекламировали свои услуги в интернете по покупке в рассрочку квартир. Клиенту нужно было лишь заплатить 25% от стоимости квартиры, а остальное якобы доплачивала фирма. Однако на деле все оказалось совсем по-другому – покупатели отправляли деньги мошенникам, которые даже и не собирались приобретать никаких квартир.
Об этой истории рассказали в ГУВД Ташкента.
Одна из пострадавших, Лола (имя изменено), часто просматривала объявления о продаже квартир в домах, застройка которых ведётся в различных районах столицы. Приобрести новую квартиру было её давним желанием, но для его исполнения не хватало определённой суммы денег.
В один из дней при очередном пролистывании новостной ленты в интернете она прочла объявление с достаточно заманчивым предложением. В нём говорилось, что фирма берет на себя обязательства по выкупу недвижимости, которую хотел бы приобрести клиент.
Первоначально от клиента требовалось перевести лишь 25% от стоимости квартиры на их расчётный счёт и 4% за их услуги, после чего в течение двух недель ключи от приобретённого жилья передавались клиенту, а также оформлялся кредит в одном из банков под 12% годовых, где данное имущество ставилось под залог.
После недолгих раздумий, Лола решительно набрала указанный номер. Мужчина по телефону объяснил ей условия покупки квартиры и для получения более детальной информации попросил подъехать в офис, или почитать на сайте отзывы людей, которым они помогли с покупкой жилья.
На следующий день Лола, всё еще находясь под впечатлением от разговора, направилась по названному адресу в один из центральных районов столицы. Лаконичная вывеска с изысканным дизайном создавала впечатление, что здесь слова не бросают на ветер. В офисе, расположенном на первом этаже, царила атмосфера полного комфорта и уюта.
К Лоле тут же подошла девушка администратор и, узнав причину приезда, направила в один из кабинетов, предварительно позвонив кому-то. В кабинете её ожидали двое молодых мужчин. Поздоровавшись, они пригласили гостью присесть в кресло и представились: одного из них звали Ниёз, а второго Шухрат.
Ниёз подробно рассказал об условиях сделки, упомянув, что риск практически сведён к нулю. В подтверждение своих слов он рукой показал на стопку документов с договорами, назвав их красноречивым доказательством их порядочности при работе с клиентами.
Шухрат всё это время кивал головой, как бы подтверждая слова Ниёза. Несколько раз разговор прерывался звонками, поступающими на телефон Шухрата. Заранее извинившись, не покидая кабинета, Шухрат поднимал трубку и отдавал распоряжения звонившим лицам о передаче ключей и документов на квартиру очередному клиенту.
Сомнения Лолы окончательно рассеялись, и она назвала адрес, где располагалась квартира, которую она хотела бы приобрести, озвучила её стоимость. Тут же был составлен и подписан договор, по которому Лола обязывалась в течение трёх рабочих дней внести денежные средства на расчётный счёт фирмы в размере 25% от стоимости квартиры и 4% за услугу, что ею и было сделано.
Осталось дождаться, когда ей вручат ключи от недвижимости и оформят кредит в банке. Но по каким-то непредвиденным различным обстоятельствам, которые каждый раз озвучивали Ниёз и Баходир, данное событие переносилось каждый раз на новый срок. По истечении определённого времени Лола была вынуждена обратиться с заявлением в правоохранительные органы.
Уже во время следствия женщина узнала, что не только она попалась на удочку злоумышленников. Потерпевшими по уголовному делу признано пять человек, перед каждым был разыгран такой же спектакль, как и перед ней. Все они были обмануты по одной схеме. Общий ущерб составил 1,3 миллиарда сумов. Полученные таким образом денежные средства мошенники потратили на свои нужды.
Приговором Яккасарайского районного суда по уголовным делам 38-летний Баходир, 30-летний Шухрат и 26-летний Ниёз признаны виновными в совершении преступления, предусмотренного статьей 168 (мошенничество) Уголовного кодекса. Всем им было назначено наказание в виде лишения свободы: 38-летнему Баходиру – на 8 лет 6 месяцев, 30-летнему Шухрату – на 8 лет 3 месяца и 26-летнему Ниёзу – на 8 лет 1 месяц.