Ўзбекистоннинг Исроилдаги элчихонаси ушбу мамлакатда бўлган ўзбекистонликларга расмий мурожаат билан чиқди. Дипломатлар Ўзбекистон фуқароларидан одамлар кўп тўпланадиган жойлардан қочишни ва оммавий жойларга боришни чеклашни сўрашди. Бу мурожаат Эрон ва унинг минтақавий иттифоқчилари Фаластин гуруҳи «Ҳамас» сиёсий бюроси раҳбари Исмоил Ҳанияни ўлдиргани учун Исроилга турли сценарийларда жавоб беришга тайёрланаётгани фонида қилинди.
Ҳамас етакчиси 31 август, чоршанба куни эрталаб Теҳрондаги қароргоҳида вафот этди, у Ислом Республикасининг янги президенти Масъуд Пезешкияннинг инаугурацияси муносабати билан келган эди. Илк тергов натижалари Исмоил Ҳаниянинг ўлдирилишида Исроилнинг масъулиятини кўрсатмоқда, у ракета зарбаси билан ўлдирилган, деб хабар берди Эрон оммавий ахборот воситалари. Исроилни бу ўлдиришда Эрон, Ҳамас ва Ливан шиит ҳаракати «Ҳизболла» раҳбарлари ҳам айбладилар. Айтиш жоизки, Исроил ҳукумати бу зарбага ҳали расман дахлдорлигини тан олмади. Итальян ҳарбий журналисти Элайжа Маньега ишониш мумкин бўлса, Исроил махсус хизматлари Ҳаниянинг жойлашганини WhatsApp мессенжери орқали унинг телефонига киритилган жосуслик дастури орқали билиб олишган.
Теҳронда Ҳамас сиёсий бюроси раҳбари Исмоил Ҳания ўлдирилгандан сўнг, Эрон зарур ва мақсадга мувофиқ деб ҳисоблаганида, Исроилга жавоб зарбаси бериш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолди. ОАВ хабарига кўра, Эрон олий раҳбари Оятолла Хоманеий аллақачон душман ҳудудига тўғридан-тўғри зарба бериш буйруғини берган. Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяху мамлакат «қийин кунлар» кутаётгани ва Исроил «ҳар қандай сценарийга тайёр» эканини огоҳлантирди.
Элчихона нима дейди?
Исроилдаги хавфсизлик ҳолати муносабати билан, Ўзбекистон элчихонаси қуйидаги эҳтиёт чораларини кўришни тавсия қилади:
- Исроилнинг айрим ҳудудларига боришдан сақланинг.
- Исроил ҳокимияти ва Ўзбекистон элчихонасининг янгиликлари ва расмий хабарларини кузатиб боринг. Исроил Тило қўмондонлиги (Home Front Command)нинг мобил иловаси ёки веб-сайти орқали уларнинг огоҳлантиришлари ва огоҳликларига обуна бўлинг.
- Доимо шахсни тасдиқловчи ҳужжатлар ва Ўзбекистон элчихонасининг контакт маълумотларини ўзи билан олиб юринг. Фавқулодда вазиятларда бу ёрдамни тезроқ олишга ёрдам беради.
- Илoji boricha odamlar koʻp toʻplanadigan joylardan qoching va ommaviy joylarga borishni cheklang.
Зарурат туғилганда фавқулодда ёрдам ёки маслаҳат учун, Исроилдаги Ўзбекистон элчихонаси билан қуйидаги контактлар орқали боғланинг: Фавқулодда ёрдам телефонлари: 03-672-2466 03-672-2371 03-758-5075 03-758-5076

Посольство Узбекистана в Израиле выступило с официальным обращением к узбекистанцам, которые находятся в этой стране. Дипломаты попросили граждан Узбекистана избегать массовых скоплений людей и ограничить посещение публичных мест. Это обращение было сделано на фоне того, что Иран и его региональные союзники готовят различные сценарии ответа Израилю за убийство главы политбюро палестинской группировки «Хамас» Исмаила Хании.
Что случилось?
Лидер «Хамас» погиб в среду утром 31 июля в своей резиденции в Тегеране, куда он прибыл по случаю инаугурации нового президента Исламской Республики Масуда Пезешкиана. Результаты предварительного расследования указывают на ответственность Израиля за гибель Исмаила Хании, который был убит ракетным ударом, сообщили иранские СМИ. Израиль в убийстве обвинили и лидеры Ирана, «Хамас» и ливанского шиитского движения «Хезболла». Правительство еврейского государства, к слову, пока официально не признало свою причастность к удару. Если верить итальянскому военному журналисту Элайдже Манье, израильские спецслужбы узнали местоположение Хании благодаря шпионской программе, внедренной в его телефон через мессенджер WhatsApp.
После убийства главы политбюро «Хамас» Исмаила Хании в Тегеране Иран оставил за собой право нанести ответный удар по Израилю, когда сочтет это «необходимым и целесообразным». По информации СМИ, верховный лидер Ирана Аятолла Хаменеи уже отдал приказ о прямом ударе по территории противника. Израильский премьер Беньямин Нетаньяху предупредил: страну «ожидают сложные дни» и Израиль «готов к любому сценарию».
Что говорит посольство?
В связи с текущей ситуацией в сфере безопасности в Израиле посольство Узбекистана рекомендует принять следующие меры предосторожности:
1. Воздержаться от посещения отдельных районов Израиля.
2. Следить за новостями и официальными сообщениями израильских властей и посольства Узбекистана. Подпишитесь на уведомления и предупреждения от Командования тыла Израиля (Home Front Command) через их мобильное приложение или веб-сайт.
3. Всегда держите при себе документы, удостоверяющие личность, и контактную информацию посольства Узбекистана. В экстренных ситуациях это поможет быстрее получить помощь.
4. По возможности избегайте массовых скоплений людей и ограничьте посещение публичных мест.
В случае необходимости срочной помощи или консультаций, свяжитесь с посольством Узбекистана в Израиле по следующим контактам: