Ўзбекистонда истеъмолчиларни алдаш билан боғлиқ янги ҳодиса рўй берди. Бу сафар диққат марказида гугуртлар, энг оддий ва дастурдан маҳсулот бўлди. Аммо, ҳатто бу ерда ҳам одамларнинг ишонувчанлигидан фойдаланишни хоҳлаганлар топилди. Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси назорат хариди ўтказиб, натижалар ҳайратланарли бўлди. Икки маҳаллий ишлаб чиқарувчи – Up Match ва Atlas-Invest – қутиларга спичкаларни қўймасдан систематик равишда иш тутган, бу билан миллионлаб сўмларни ишлаб топган.
Тадқиқотлар шуни кўрсатдики, Up Match томонидан ишлаб чиқарилган Jeep маркасининг спичкалари ва Atlas-Invest томонидан чиқарилган Gugurt маркасининг спичкалари стандартларга мос эмас эди. Хусусан, қутилардаги спичкалар сони нормадан 11-17 тага кам бўлган.
Маълум бўлишича, 2024 йилнинг 22 апрелидан 29 апрелигача Up Match 1 500 096 қутиларни стандарт талабларига мос келмайдиган ҳолда сотувга чиқарган, бу 150 000 000 сўмни ташкил этган. Спичкаларнинг камлиги туфайли истеъмолчилардан 44 700 000 сўм ноқонуний равишда олинган.
Шунингдек, Atlas-Invest ҳам 2024 йилнинг февраль-мартида 66 500 000 сўмга стандарт талабларига мос келмайдиган 605 қутиларни сотувга чиқарган. Спичкаларнинг камлиги туфайли истеъмолчилардан 20 493 000 сўм ноқонуний равишда олинган.
Қўмита савдо нуқталарида сифатсиз маҳсулотларни олиш ва ортиқча олинган маблағларни истеъмолчиларга қайтариш бўйича мажбурий кўрсатмалар берди. Бу пулларни қандай қайтаришади, қизиқ?
Бу ҳолат яна бир бор маҳсулот сифати устидан қаттиқ назорат зарурлигини таъкидлайди. Истеъмолчилар ўз пуллари эвазига барча стандартларга мос келадиган маҳсулот олишларига ишонч ҳосил қилишлари керак.

A new incident involving consumer deception has occurred in Uzbekistan. This time, the focus is on matches, seemingly the simplest and most accessible product. However, even here, there are those who decided to profit from people’s trust. The Committee for the Development of Competition and Consumer Protection conducted a control purchase, and the results were shocking. Two domestic manufacturers – Up Match and Atlas-Invest – systematically underfilled matchboxes, making millions of sums in the process.
Studies showed that matches under the Jeep brand, produced by Up Match, and matches under the Gugurt brand, produced by Atlas-Invest, did not meet standards. Specifically, the number of matches in the boxes was 11-17 fewer than the norm.
From April 22 to 29, 2024, Up Match released 1,500,096 boxes of matches worth 150,000,000 sums that did not meet standard requirements. As a result of selling underfilled matchboxes, 44,700,000 sums were illegally obtained from consumers.
A similar situation occurred with Atlas-Invest, which in February-March 2024 released 605 boxes of matches worth 66,500,000 sums, also not meeting standard requirements. As a result of selling underfilled matchboxes, 20,493,000 sums were illegally obtained from consumers.
The Committee issued mandatory instructions to withdraw the substandard products from sale and to return the excess amounts collected to consumers. It is interesting to see how they will return this money.
This case once again underscores the need for strict quality control of products. Consumers should be confident that they are getting products that meet all standards for their money.