Қашқадарё вилоятида жойлашган, Марказий Осиёдаги энг йирик қўриқланадиган табиий ҳудудлардан бири бўлган Гиссар давлат қўриқхонасининг «Қизилсув» участкасида ёнғин чиқди. Натижада Ўзбекистоннинг Қизил китобига киритилган ўсимликлар ва хусусан, 200 дан ортиқ зарафшон арчалари, шунингдек, кўплаб ёввойи ҳайвонот дунёси объектлари зарар кўрди.
Бу ҳақда Ekolog.uz экологик телеграм-каналига ҳолатдан хабардор бўлган инсон мурожаат қилган.
Унинг сўзларига кўра, ёнғин бир неча кун олдин содир бўлган, аммо бу ҳақда ҳеч кимга хабар берилмаган. Ёнғин натижасида 200 дан ортиқ қимматли зарафшон арчалари ёниб кетган. Шунингдек, доимий браконьерлик ва қўйларнинг юриши туфайли қўриқхонада деярли ёввойи ҳайвонлар қолмаган. Улар ҳаммаси одамлардан узоқроққа қочишмоқда.
«Биз ёнғин учун масъул бўлган Гиссар қўриқхонаси мансабдор шахсларини жавобгарликка тортишни талаб қиламиз. Балки ёнғин атайлаб чиқарилган. Чунки бу ерда катта дарё ва бир шохобча оқиб ўтади. Аммо ёнғинни ўчириш учун ҳеч қандай чоралар кўрилмаган», – деб таъкидлашган телеграм-канал муаллифлари.
Гиссар қўриқхонасида ноқонуний ов қилиш ҳолатлари янгилик эмас. Жорий йилнинг февралида қўриқхона ҳудудида тоғ эчкилари подасидан 500 метр масофада янги кесилган қўйнинг боши ва тоғ эчкисининг шохлари топилган. Браконьерлар топилмаган. Шунингдек, қўриқхона ҳудудини белгилаш учун ўрнатилган белгилар ов милтиғидан ўқ отилиб ўтказилган ва уриб туширилган. Қўриқхонани шу тарзда ҳимоя қилиш керакми? Браконьерликдан жабр кўрган табиатга, ундаги флора ва фаунага етказилган зарарни ким қоплайди? Ёниб кетган ҳудудда нечта ўсимлик тури бор эди? Ёнғинни ким уюштирган? Табиатга қандай зарар етказилган? Саволлар кўп…
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг қўриқланадиган табиий ҳудудлар департаментидан жавоб кутиб қоламиз.

На участке «Кызылсув» Гиссарского государственного заповедника, расположенного в Кашкадарьинской области, который является одной из крупнейших охраняемых природных территорий в Центральной Азии, вспыхнул пожар. В результате были повреждены растения, занесенные в Красную книгу Узбекистана, и, в частности, более 200 зарафшанских арчей, а также многие объекты дикого животного мира.
Об этом сообщил профильный экологический телеграм-канал Ekolog.uz, разместивший обращение человека, знакомого с ситуацией.
По его словам, пожар произошел несколько дней назад, но об этом никто не был проинформирован. Из-за пожара сгорело более 200 ценных зарафшанских арчей. Кроме того, из-за постоянного браконьерства и выпаса овец в заповеднике почти не осталось диких животных. Они все бегут подальше от людей.
«Мы требуем привлечь к ответственности должностных лиц Гиссарского заповедника, которые несут ответственность за пожар. Возможно, пожар был устроен намеренно. Потому что здесь протекает большая река и один приток. Однако усилий по тушению пожара предпринято не было», – отметили авторы телеграм-канала.
Случаи незаконной охоты в Гиссарском заповеднике не новость. В феврале этого года в охранной зоне заповедника на расстоянии 500 метров от стада горных козлов была обнаружена свежеотрезанная голова кабана и рога горного козла. Браконьеры не были найдены.
Кроме того, знаки, установленные для обозначения территории заповедника, были прошиты пулями из охотничьего ружья и сбиты. Разве таким образом нужно охранять заповедник? Кто возместит ущерб, нанесенный уникальному национальному достоянию – природе, пострадавшей от браконьерства, где уничтожается флора и фауна? Сколько видов растений было на сожженной территории? Кто устроил пожар? Какой ущерб нанесен природе? Вопросов много…
Будем ждать ответа от Департамента охраняемых природных территорий Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.