Қашқадарё вилоятида жойлашган, Марказий Осиёдаги энг йирик қўриқланадиган табиий ҳудудлардан бири бўлган Гиссар давлат қўриқхонасининг «Қизилсув» участкасида ёнғин чиқди. Натижада Ўзбекистоннинг Қизил китобига киритилган ўсимликлар ва хусусан, 200 дан ортиқ зарафшон арчалари, шунингдек, кўплаб ёввойи ҳайвонот дунёси объектлари зарар кўрди.
Бу ҳақда Ekolog.uz экологик телеграм-каналига ҳолатдан хабардор бўлган инсон мурожаат қилган.
Унинг сўзларига кўра, ёнғин бир неча кун олдин содир бўлган, аммо бу ҳақда ҳеч кимга хабар берилмаган. Ёнғин натижасида 200 дан ортиқ қимматли зарафшон арчалари ёниб кетган. Шунингдек, доимий браконьерлик ва қўйларнинг юриши туфайли қўриқхонада деярли ёввойи ҳайвонлар қолмаган. Улар ҳаммаси одамлардан узоқроққа қочишмоқда.
«Биз ёнғин учун масъул бўлган Гиссар қўриқхонаси мансабдор шахсларини жавобгарликка тортишни талаб қиламиз. Балки ёнғин атайлаб чиқарилган. Чунки бу ерда катта дарё ва бир шохобча оқиб ўтади. Аммо ёнғинни ўчириш учун ҳеч қандай чоралар кўрилмаган», – деб таъкидлашган телеграм-канал муаллифлари.
Гиссар қўриқхонасида ноқонуний ов қилиш ҳолатлари янгилик эмас. Жорий йилнинг февралида қўриқхона ҳудудида тоғ эчкилари подасидан 500 метр масофада янги кесилган қўйнинг боши ва тоғ эчкисининг шохлари топилган. Браконьерлар топилмаган. Шунингдек, қўриқхона ҳудудини белгилаш учун ўрнатилган белгилар ов милтиғидан ўқ отилиб ўтказилган ва уриб туширилган. Қўриқхонани шу тарзда ҳимоя қилиш керакми? Браконьерликдан жабр кўрган табиатга, ундаги флора ва фаунага етказилган зарарни ким қоплайди? Ёниб кетган ҳудудда нечта ўсимлик тури бор эди? Ёнғинни ким уюштирган? Табиатга қандай зарар етказилган? Саволлар кўп…
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигининг қўриқланадиган табиий ҳудудлар департаментидан жавоб кутиб қоламиз.

A fire broke out in the “Kyzylsuv” section of the Gissar State Reserve, located in the Kashkadarya region, which is one of the largest protected natural areas in Central Asia. As a result, plants listed in the Red Book of Uzbekistan, including more than 200 Zarafshan junipers, were damaged, along with many objects of the wild animal world.
This was reported by the specialized environmental Telegram channel Ekolog.uz, which posted a message from a person familiar with the situation.
According to him, the fire occurred several days ago, but no one was informed about it. More than 200 valuable Zarafshan junipers were burned due to the fire. Additionally, due to constant poaching and sheep grazing, there are almost no wild animals left in the reserve. They all run away from people.
“We demand to hold accountable the officials of the Gissar Reserve who are responsible for the fire. The fire may have been set intentionally. Because there is a large river and one tributary here. However, no efforts were made to extinguish the fire,” the authors of the Telegram channel noted.
Cases of illegal hunting in the Gissar Reserve are not new. In February this year, in the protected area of the reserve, a freshly cut boar’s head and mountain goat horns were found 500 meters from a herd of mountain goats. The poachers were not found. Moreover, signs installed to mark the territory of the reserve were pierced by bullets from a hunting rifle and knocked down. Is this how a reserve should be protected? Who will compensate for the damage caused to the unique national heritage – nature, which suffers from poaching, destroying its flora and fauna? How many plant species were on the burned territory? Who set the fire? What damage was done to nature? There are many questions…
We will wait for a response from the Department of Protected Natural Areas of the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change.