Ўзбекистонда хавфли аттракционлар билан боғлиқ яна бир ҳодиса содир бўлди. Бундан аввал биз бир нечта шунга ўхшаш объектлар ҳақида ёзгандик. Масалан, Андижон вилоятида «шайтан арва» ишлаб турган эди, у кўз ўнгида емирилиб бораётган эди, шунингдек, занглаб қолган тузилмалар ва нимадир билан илова қилинган торлардан иборат бўлган канатли йўл ҳам ишлаб турган эди. Бу сафар хавфли аттракцион Наманган вилоятининг Чуст туманида катта фожеага сабаб бўлишига сал қолди.
30 июл куни Чуст тумани маданият ва истироҳат боғида содир бўлган ҳодиса натижасида тўрт киши жароҳат олди. Аттракционни бошқариш пайтида техник носозлик содир бўлиб, у дарахт шохига урилиб кетди. Учин киши енгил жароҳат олган, бир киши эса сон суяги синиши билан тез ёрдам бўлимига олиб борилган.
Беморларга тез ёрдам кўрсатилган ва шу куни уларнинг барчаси касалхонадан чиқарилган.
Маҳаллий ҳокимликда таъкидланганидек, баъзи жабрланувчилар реанимацияда оғир аҳволда эканлиги ҳақидаги хабарлар ҳақиқатга тўғри келмайди.
Бу ҳолат бўйича текширув ишлари олиб борилмоқда. Наманган вилояти ҳокимияти ва маданият ва истироҳат боғи раҳбарияти бундай ҳодисаларнинг келгусида олдини олиш учун зарур чораларни кўришга ваъда берди.
Шуни таъкидлаш керакки, бу Ўзбекистонда аттракционлар фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғи учун хавф туғдириши билан боғлиқ биринчи ҳолат эмас. Бундай вазиятлар аттракционларнинг техник ҳолатини қатъийроқ назорат қилиш ва мунтазам текширувлар ўтказиш зарурлигини кўрсатади. Фуқаролар кўнгилочар объектларнинг хавфсизлигига ишонишлари керак ва аттракционлар эгалари барча хавфсизлик меъёрлари ва стандартларига риоя қилишлари шарт.

В Узбекистане произошел новый инцидент, связанный с опасными аттракционами. Ранее мы уже писали о нескольких подобных объектах. Например, в Андижанской области работало «чертово колесо», которое разваливалось на глазах, а также канатная дорога с ржавыми конструкциями и кое-как скрепленными проводами. На этот раз опасный аттракцион чуть не стал причиной большой трагедии в Чустском районе Наманганской области.
30 июля в парке культуры и отдыха Чустского района произошел инцидент, в результате которого пострадали четыре человека. Во время управления аттракционом произошла техническая неисправность, и он столкнулся с веткой дерева. Трое человек получили легкие травмы, а один был доставлен в отделение скорой помощи с переломом бедренной кости.
Пациентам была оказана неотложная помощь, и в тот же день все они были выписаны.
В местном хокимияте отметили, что сообщения о том, что некоторые пострадавшие находятся в реанимации в тяжелом состоянии, не соответствуют действительности.
По данному случаю ведется расследование. Власти Наманганской области и руководство парка культуры и отдыха пообещали принять все необходимые меры для предотвращения подобных инцидентов в будущем.
Важно отметить, что это не первый случай, когда аттракционы в Узбекистане представляют опасность для жизни и здоровья граждан. Такие ситуации подчеркивают необходимость более строгого контроля и регулярных проверок технического состояния аттракционов. Граждане должны быть уверены в безопасности развлекательных объектов, а владельцы аттракционов обязаны соблюдать все нормы и стандарты безопасности.