Осиё тараққиёт банки (ОТБ) жами 400 миллион долларлик икки кредитни маъқуллади. Бу маблағлар мамлакатнинг молия бозорларини ва барқарор бозорга йўналтирилган энергетика секторини ривожлантиришга йўналтирилади.
300 миллион долларлик кредит углерод чиқиндиларини камайтириш ва энергия самарадорлигини оширишга қаратилган ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга йўналтирилади. Ушбу ислоҳотлар электр энергияси бозорини ривожлантириш бўйича ҳаракатлар режаси, рақобатни рағбатлантириш ва шаффофликни таъминлаш учун мустақил энергетика регуляторини яратиш, марказий харидор ва чакана савдо функцияларини яқинда тузилган мустақил ташкилотларга ажратиш ва ўтказиш, қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишни ошириш, иссиқхона газлари чиқиндиларини камайтириш ва мамлакатнинг узатиш ва тақсимлаш тармоғини модернизация қилиш бўйича энергетика секторининг умумий режасини ўз ичига олади.
Иккинчи 100 миллион долларлик кредит молиявий транзакциялар ва хизматларни оптималлаштириш учун бозор шароитларини яхшилаш, шунингдек, Ўзбекистоннинг капитал ва пул бозорларини ривожлантириш учун таклиф ва талабни тартибга солиш чораларини кучайтиришга қаратилган регулятор ва институционал ислоҳотларни амалга оширишга ёрдам беради.
Ушбу дастур доирасида қўллаб-қувватланадиган асосий ташаббуслар қаторига барча капитал бозорини тартибга солиш ваколатларини ихтисослашган регуляторга топшириш, капитал бозори билан боғлиқ барча меъёрий ҳужжатларни бирлаштирувчи таклиф этилган қонун, шаффофлик ва киришни таъминлаш учун интернетда комплекс бозор маълумотларини нашр этиш, яшил ва ижтимоий лойиҳаларни молиялаштириш учун облигациялар чиқаришни қўллаб-қувватловчи давлат қарзи тўғрисидаги қонун ва капитал бозорига киришни енгиллаштириш учун финтехнинг «қум қутиси» режимини ўз ичига олади.
«Хусусий секторнинг фаол иштироки Ўзбекистоннинг иқтисодий ўсиши ва трансформацияси учун жуда муҳим. Ушбу дастурлар томонидан қўллаб-қувватланадиган ислоҳотлар ривожланишни рағбатлантириш учун ишончли ички молия бозорларини яратиш ва энергия эҳтиёжларини қондириш орқали тартибга солувчи органлар ва компаниялар учун қулай муҳитни шакллантиришга ёрдам беради», – деди ОТБнинг Марказий ва Ғарбий Осиё бўйича бош директори Евгений Жуков.
Ўзбекистон 1995 йилда ОТБга қўшилган ва шу вақтдан бери банк мамлакатга 12,5 миллиард долларлик кредитлар, грантлар ва техник ёрдам кўрсатган.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил два займа на общую сумму 400 миллионов долларов. Эти деньги пойдут на развитие финансовых рынков страны и устойчивого рыночно-ориентированного энергетического сектора.
Заем в размере 300 миллионов долларов будет направлен на поддержку реформ, нацеленных на снижение выбросов углерода и повышение энергоэффективности. К ним относятся план действий по развитию рынка электроэнергии, создание независимого энергетического регулятора для содействия конкуренции и обеспечения прозрачности, разделение и передача функций центрального закупщика и розничной торговли недавно созданным независимым организациям и генеральный план энергетического сектора по увеличению использования возобновляемых источников энергии, сокращению выбросов парниковых газов и модернизации передающей и распределительной сети страны.
Второй заем в размере 100 миллионов долларов окажет поддержку в реализации регуляторных и институциональных реформ, направленных на улучшение рыночных условий для оптимизации финансовых транзакций и услуг, а также на увеличение мер по регулированию спроса и предложения для роста рынков капитала и денег Узбекистана.
Среди ключевых инициатив, поддерживаемых в рамках этой программы, – делегирование всех полномочий по регулированию рынка капитала специализированному регулятору, предлагаемый закон, объединяющий все нормативные акты, связанные с рынком капитала, публикация комплексных рыночных данных в интернете для обеспечения прозрачности и доступа, закон о государственном долге, поддерживающий выпуск облигаций для финансирования зеленых и социальных проектов и режим «песочницы» регулирования финтеха для облегчения доступа к рынку капитала.
«Активное участие частного сектора имеет жизненно важное значение для экономического роста и трансформации Узбекистана. Реформы, которые будут поддержаны этими программами, помогут сформировать благоприятную среду для регулирующих органов и компаний, чтобы они могли играть свою роль в стимулировании развития путем создания надежных внутренних финансовых рынков и удовлетворения энергетических потребностей при одновременном решении проблемы изменения климата», – отметил генеральный директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году, и с тех пор банк предоставил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму 12,5 миллиарда долларов.