Хоразм вилоятида даҳшатли воқеа содир бўлди. Эркак бир қизни зўрлаб, бутун жараённи видеога туширди. Энди у видеоларни тарқатмаслик учун ундан пул талаб қилмоқда.
«Немолчи.уз» лойиҳасига бир қизнинг синглисини таниш эркак зўрлагани ва кейинчалик интернетда зўравонликнинг фото ва видеоларини тарқатгани ҳақида мурожаат тушди.
Жабрланувчининг сўзларига кўра, воқеа 2023 йил декабрь ойининг охирида Хоразм вилоятининг бир туманида содир бўлган. Эркак уни уйига қайтиб келаётган пайтида мажбурий равишда «Дамас» машинасига ўтқазиб, одамсиз жойга олиб бориб, пичоқ билан таҳдид қилиб, зўрлаган. Барча воқеани у мобил телефон камерасига туширган. Воқеадан кейин Саид (исми ўзгартирилган) қизга уни ўлдириш ва видеоларни тарқатиш билан таҳдид қилган, агар у содир бўлган воқеа ҳақида кимга бўлса ҳам айтса. У шунингдек, ҳуқуқ-тартибот идораларидан қўрқмаслигини ва ҳар қандай ишни «ҳал қилиш» мумкинлигини билдирган.
Қўрққан қиз ҳеч кимга содир бўлган воқеа ҳақида айта олмаган. Аммо Саид тўхтамаган. У видеоларни ва фотоларни тарқатмаслик учун ундан пул талаб қила бошлаган. Аввалига у бир миллион сўм талаб қилган. Қизда бундай пул йўқлигини кўргач, Саид унинг яланғоч фотоларини унинг телефон рақами ва таҳқирловчи изоҳлар билан биргаликда бир ижтимоий тармоқда жойлаган.
Шундан сўнг, қиз бу ҳақда синглисига айтган. 2024 йил февраль ойининг ўртасида жабрланувчи ҳуқуқ-тартибот идораларига фотолар ва видеоларни тарқатиш, шунингдек, унинг шаъни ва қадр-қимматини камситадиган маълумотлар ҳақида баёнот билан мурожаат қилган. Терговчи Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 41-моддаси (ҳақорат) бўйича маъмурий иш қўзғатган, аммо иш илгариламаган.
Саид пул талаб қилишда давом этган. Апрель ойида қиз такрор мурожаат қилган. Оператив тадбирлар натижасида Саид пул олаётганда қўлга тушган. Унинг телефонидан у аввал интернетда тарқатган фотолар ва видеолар топилган. Деярли бир ой ўтиб, товламачилик бўйича жиноят иши қўзғатилган. Допрос жараёнида қиз зўрланиш ҳақида хабар берган ва баёнот топширган. Аммо зўрланиш бўйича жиноят иши қўзғатилмаган.
Ҳозирги вақтда 2024 йил 4 майда товламачилик бўйича қўзғатилган иш ҳамон тергов қилинмоқда ва судга оширилмаган. Унинг телефонида зўрланиш видеолари топилган бўлишига қарамай, зўрланиш иши ёпилган. Қизнинг сўзларига кўра, Саид адвокати орқали терговчини «сотиб олгани» ва иш тез орада ёпилишини билдирган. Саид жазодан қўрқмасдан, қизга таҳқирловчи ва ҳақоратли хабарлар ёзишда давом этмоқда.
Vaib.uz таҳририяти «Немолчи.уз» лойиҳасига қўшилиб, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Бош прокуратурасидан бу ишни назоратга олишни, жабрланувчи қизнинг ариза ва мурожаатларини нима учун эътиборга олинмаслигини аниқлашни, ҳамда зўравоннинг жазодан қочиб кетмаслигини таъминлашни сўрайди.

Ужасная история произошла в Хорезмской области. Мужчина изнасиловал девушку и снял весь процесс на видео. После этого он вымогал у нее деньги за нераспространение кадров.
В проект против насилия «Немолчи.уз» поступило обращение от девушки, чью сестренку изнасиловал знакомый мужчина, который впоследствии распространил в интернете фото и видео насилия.
По словам пострадавшей, инцидент произошел в конце декабря 2023 года в одном из районов Хорезмской области. Саид (имя изменено) насильно усадил ее в автомобиль «Дамас», когда она возвращалась домой, отвез в безлюдное место и, угрожая ножом, изнасиловал. Все происходящее он снимал на камеру мобильного телефона. После случившегося Саид пригрозил девушке расправой и распространением записей, если она расскажет кому-либо о произошедшем. Он также заявил, что не боится правоохранительных органов и может «уладить» любое дело.
Испуганная девушка никому не рассказала о случившемся. Однако Саид не остановился. Он начал вымогать у нее деньги за нераспространение видео и фото. Сначала он потребовал один миллион сумов. Когда у девушки не оказалось таких денег, Саид выложил обнаженные фотографии с ее номером телефона и унизительными комментариями в одной из социальных сетей.
После этого девушка рассказала обо всем сестре. В середине февраля 2024 года пострадавшая обратилась в правоохранительные органы с заявлением о распространении фото и видео, а также информации, унижающей ее честь и достоинство. Следователь возбудил административное дело по статье 41 (оскорбление) Кодекса об административной ответственности, но дело не продвинулось.
Саид продолжал вымогать деньги. В апреле девушка подала повторное заявление. В результате оперативных мероприятий Саид был пойман при передаче денег. У него был изъят телефон с теми самыми фото и видео, которые он ранее распространял в интернете. Почти месяц спустя было возбуждено уголовное дело по факту вымогательства. В процессе допроса девушка сообщила об изнасиловании и подала заявление. Однако в возбуждении уголовного дела по факту изнасилования было отказано.
В настоящее время возбужденное 4 мая 2024 года дело по факту вымогательства все еще расследуется и не передано в суд. Несмотря на обнаруженные в его телефоне видеозаписи изнасилования, дело об изнасиловании было закрыто. По словам девушки, Саид сообщил ей, что с помощью адвоката «купил» следователя, и дело скоро закроют. Саид продолжает писать унизительные и оскорбительные сообщения девушке, не опасаясь наказания.
Редакция Vaib.uz присоединяется к проекту «Немолчи.уз» и просит МВД и Генеральную прокуратуру Узбекистана взять на контроль данное дело, выяснить причины, по которым заявления и обращения пострадавшей девушки не принимаются во внимание, а насильник продолжает избегать ответственности.