Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси «Tashteplocentral» томонидан 2021-2023 йилларда истеъмолчиларга етказиб берилган иссиқлик энергияси нархларини ўрганиб чиқди. Маълум бўлишича, компания иссиқлик энергиясини ишлаб чиқаришда нормативларда кўрсатилганидан кўпроқ сув сарфлаган ва истеъмолчилардан 2,5 миллиард сўм фойда кўрган.
Қўмита маълумотларига кўра, «Tashteplocentral» томонидан ишлаб чиқарилган иссиқлик энергияси тарифлари Тошкент ҳокимияти томонидан тасдиқланган. Ушбу тарифлар ишлаб чиқарилган ҳар бир Гкал иссиқлик энергияси учун 13,3 м3 сув сарфини назарда тутади.
Амалдаги харажатлар таҳлили шуни кўрсатдики, ушбу норма ҳар бир Гкал учун 14,01 м3 гача оширилган. Натижада компания белгиланган нормадан 0,71 м3 кўпроқ сув сарфлаган, бу эса 4,7 миллион м3 ортиқча сувдан фойдаланишга тенг бўлган. Натижада, 2023 йилда 6,6 миллион Гкал сотилган иссиқлик энергияси учун 2,5 миллиард сўмдан ортиқ асоссиз даромад олинган.
Компания ҳаракатлари қонунбузарлик деб топилди. «Tashteplocentral»га нисбатан иш қўзғатилиб, ортиқча олинган даромадни истеъмолчиларга ихтиёрий равишда қайтариш бўйича кўрсатма берилди.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей провел исследование цен на тепловую энергию, поставляемую потребителям в 2021-2023 годах со стороны «Таштеплоцентрали». Как оказалось, компания расходовала больше воды при производстве тепловой энергии, чем это было прописано в нормативах, заработав на потребителях 2,5 миллиарда сумов.
По данным Комитета, тарифы на тепловую энергию, производимую «Таштеплоцентралью», были утверждены хокимиятом Ташкента. Они предусматривают норму расхода воды в размере 13,3 м3 на каждый Гкал произведенной тепловой энергии.
При анализе фактических затрат выяснилось, что эта норма была увеличена до 14,01 м3 на каждый Гкал. В результате компания израсходовала на 0,71 м3 воды больше нормы, что составило 4,7 миллиона м3 избыточно использованной воды. В итоге в 2023 году за 6,6 миллиона Гкал проданной тепловой энергии было получено более 2,5 миллиарда сумов необоснованного дохода.
Действия компании были признаны нарушением законодательства. В отношении «Таштеплоцентрали» было возбуждено дело, а также дано указание вернуть избыточно полученный доход потребителям в добровольном порядке.