Ўзбекистон ноодатий туризм турларини – ҳарбий, геологик ва саноат туризмларини ривожлантиришга қаратилган. Хусусан, сайёҳларга конларга, фаолият кўрсатмаётган геологик ва саноат объектларига ташриф буюриш ва ҳатто полигонларда ҳарбий техникадан фойдаланиш имконияти таклиф этилади. Қизиқ, танкда сайр қилиш ёки тўпдан ўқ отиш мумкин бўладими?
Стратегик ислоҳотлар агентлиги Ўзбекистонда туризмни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги президент фармони лойиҳасини ишлаб чиқди.
Ҳужжатга мувофиқ 2025 йил 1 январдан бошлаб қуйидаги янги туризм турлари жорий этилиши назарда тутилган:
- Ҳарбий туризм (ҳарбий техника билан танишиш, туристларга уни полигонларда ишлатиш имкониятини бериш, ҳарбий хизматчилар фаолияти билан танишиш, ҳарбий зоналарда пуллик ўқ отиш хизматларини ташкил қилиш)
- Геологик туризм (конларга, фаолият кўрсатмаётган геологик ва саноат объектларига ва бошқа объектларга ва зоналарга ташриф)
- Саноат ва илмий туризм (тош-металлургия комбинатлари, саноат объектлари ишлаб чиқариш ҳудудларига ташриф)
Ҳужжат ишлаб чиқувчилари бугунги кунда ҳарбий туризм жаҳоннинг кўплаб мамлакатларида оммалашаётганини таъкидламоқда. АҚШ, Россия ва Хитойда ҳарбий туризм доирасида турли фаолиятлар таклиф этилади: музейларга экскурсиялар, ҳарбий техникада сайр қилиш, турли хил қуроллардан ўқ отиш, ҳарбий вертолёт ва самолётларда парвозлар, дала ошхоналарида овқатланиш ва полигонларда очиқ палаткаларда тунги ётоқ. Бу тадбирлар туристларга ҳарбий муҳитга шўнғиш ва ноёб тажриба олиш имконини беради.
Масалан, Қирғизистонда «Каплан» ўқотар спорт клуби фаолият юритади. Ушбу клубнинг хусусий полигонида жанговар қуроллардан ўқ отишга рухсат берилади (Калашников автоматида 30 марта ўқ отиш нархи 27 доллар, СВД снайпер винтовкасида 20 марта ўқ отиш 34 доллар, Макаров пистолетида 10 марта ўқ отиш 9 доллар).

Узбекистан нацелился на развитие нестандартных видов туризма – военного, геологического и промышленного. В частности, путешественникам предложат побывать на рудниках, недействующих геологических и промышленных объектах, и даже использовать военную технику на полигонах. Интересно, а на танке покататься можно будет или из пушки стрельнуть?
Агентство стратегических реформ разработало проект постановления президента о дополнительных мерах по развитию туризма в Узбекистане.
Документом предусмотрено введение с 1 января 2025 года следующих новых видов туризма:
- Военный туризм (ознакомление с военной техникой, предоставление туристам возможности использовать её на полигонах, знакомство с деятельностью военнослужащих, организация платных услуг по стрельбе в военных зонах)
- Геологический туризм (посещение рудников, недействующих геологических и промышленных объектов, и других объектов и зон)
- Промышленный и научный туризм (посещение производственных территорий горно-металлургических комбинатов, промышленных объектов)
Разработчики документа отмечают, что сегодня военный туризм становится популярным во многих странах мира. В США, России и Китае предлагаются разнообразные активности в рамках военного туризма: экскурсии в музеи, катание на военной технике, стрельба из различных видов оружия, полёты на военных вертолётах и самолётах, питание на полевых кухнях и ночёвки в открытых палатках на полигонах. Эти мероприятия позволяют туристам погрузиться в военную атмосферу и получить уникальный опыт.
Например, в Кыргызстане действует стрелковый спортивный клуб «Каплан». На частном полигоне этого клуба разрешена стрельба из боевого оружия (стоимость 30 выстрелов из автомата Калашникова составляет 27 долларов, 20 выстрелов из снайперской винтовки СВД – 34 доллара, а 10 выстрелов из пистолета Макарова – 9 долларов).
Очень авантюрно особенно вторая и третья часть. У нас не так уж много таких мест. Но безопасность ни к чему. Не сравнивайте США, Китай и Россию до них нам еще 150-200 лет. Что касается платные стрельбище с боевыми патронами ни в коем случае это будет страшная ошибка…..