Сайхунабад туманида (Сирдарё вилояти) суд учта «қора ўрмончи»ни қамоққа олди. Шу вақтда Учтепа туманида (Тошкент) номаълум шахслар дарахтларни кимёвий моддалар билан заҳарламоқда. Кўринадики, бу ҳудудни қурилиш компанияларидан бири кўз остидан олибди.
Сирдарё иши
Минэкология маълумотларига кўра, учта маҳаллий аҳоли олдиндан тил бириктириб, 2023 йил декабридан 2024 йил январь ойигача 21 та дарахтни (ўрмон дарахтлари) ноқонуний кесиб сотган. Бу ҳолат бўйича Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 198-моддаси 2-қисми (экинлар, ўрмонлар, дарахтлар ёки бошқа ўсимликларни шикастлантириш ёки йўқ қилиш) бўйича жиноят иши қўзғатилди.
Дарахтларни ноқонуний кесиш натижасида табиатга 1,4 миллиард сўм миқдорида зарар етказилган. Суд жиноят иштирокчиларидан етказилган зарарни ундириш ва ҳар бирини 2 йил озодликдан маҳрум қилиш ҳақида қарор қабул қилди.
Тошкентдаги ҳодиса
Куни кеча ижтимоий тармоқларда Учтепа туманининг 25-квартал аҳолиси ёрдам сўраб мурожаат қилди. Улар ўз кварталлари ҳудудида дарахтлар номаълум шахслар томонидан заҳарланганини ёзишди.
Учтепа тумани хокимининг уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш ва ободонлаштириш масалалари бўйича ўринбосари Азиз Наимовнинг хабар беришича, туман экологик инспекциясининг хулосасига кўра, ҳақиқатан ҳам 25-массивдаги 2-уй яқинидаги дарахтларнинг пастки қисмига номаълум кимёвий модда сепилган. Аммо бу кимёвий моддани ким сепкани ҳозирча номаълум.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари бу ҳолат бўйича суриштирув ишларини олиб бормоқда.
Бу икки ҳолат ҳам табиатимизни ҳимоя қилиш ва экологик меъёрларга риоя қилишни қаттиқ назорат қилиш зарурлигини таъкидлайди. Дарахтларни ноқонуний кесиш ва уларни кимёвий моддалар билан заҳарлаш атроф-муҳитга олдин кўрилмаган зарар келтирадиган жиддий жиноятлардир. Бу ишлар учун жавобгар шахслар муносиб жазога тортилиши керак, шунда бу каби ҳолатлар келажакда такрорланмайди.

In the Saykhunabad district of the Syrdarya region, a court has sentenced three “black loggers” to prison. Meanwhile, in the Uchtepa district of Tashkent, unknown individuals are poisoning trees with chemicals. It seems one of the developers has set their sights on this territory.
The Syrdarya Case
According to the Ministry of Ecology, three local residents, having conspired in advance, illegally cut down and sold 21 elm trees from December 2023 to January 2024. A criminal case was initiated under part 2 of Article 198 (damage or destruction of crops, forests, trees, or other plants) of the Criminal Code.
As a result of the illegal logging, damage to nature amounted to 1.4 billion sums. The court decided to recover the damages from the participants in the crime and sentenced each of them to 2 years in prison.
Incident in Tashkent
Recently, a plea for help appeared on social media from the residents of the 25th block of the Uchtepa district in Tashkent. They reported that the trees in their neighborhood had been poisoned by unknown individuals.
As reported by Aziz Naimov, Deputy Hokim of the Uchtepa district for housing and communal services and landscaping, according to the conclusion of the district’s ecological inspection, indeed, an unknown chemical substance was applied to the lower part of the trees in the 25th block near house №2 with the intent to deliberately kill them. However, it is still unknown who did this.
Law enforcement agencies are conducting an investigation into this matter.
Both of these incidents highlight the urgent need to protect our nature and to have stricter control over compliance with ecological norms. Illegal logging and the poisoning of trees with chemicals are serious crimes that cause irreparable damage to the environment. Those responsible for these actions must be duly punished to ensure such cases do not recur in the future.