Ҳайвонлар оламидаги яна бир янгилик. Аммо, бу ҳолатда ҳайвон инсон бўлди. Қашқадарё вилоятида яшовчи бир киши ғалати ишга қўл урди – Қизил китобга киритилган тошбақани носвай билан мажбурий овқатлантирди.
Бу ҳақда Ekolog.uz Telegram-канали хабар берди.
«Одамларнинг уларнинг яшаш муҳитига кириб бориши, сотиш мақсадида уларни тутиши ва йўқ қилиши туфайли, Марказий Осиё дашт тошбақаси сони мунтазам камайиб бормоқда. Марказий Осиё дашт тошбақаси Халқаро табиатни муҳофаза қилиш иттифоқининг (IUCN) Қизил рўйхатига ҳимояга муҳтож бўлган хавфли тур сифатида киритилган», – деб таъкидлади канал муаллифлари.
Ҳодиса жамоатчилик ўртасида норозилик тўлқинини келтириб чиқарди. Одамлар қонунга мувофиқ эркакни жавобгарликка тортишни талаб қилишмоқда, чунки ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабат қатъий тақиқланган. Шунингдек, бу зўравонлик ҳолатида ёрдам берган дўсти ва вазиятни тасвирга олган шахс ҳам қонун олдида жавоб бериши керак.
Нима учун бу муҳим?
Марказий Осиё дашт тошбақаси узоқ вақтдан бери йўқ бўлиб кетиш хавфи остида турибди. Одамларнинг уларнинг яшаш муҳитига интенсив аралашуви, ноқонуний тутиб сотилиши бу рептилиялар сонининг камайишига олиб келган асосий омиллардир. Шунинг учун ҳайвонларга нисбатан бундай шафқатсиз муносабат кенг жамоатчилик резонансини келтириб чиқаради ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари томонидан дарҳол аралашувни талаб қилади.
Экологлар ва ҳайвонларни ҳимоя қилувчилар бу ҳодиса ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабат учун қатъийроқ жазо берилиши учун прецедент бўлади, деб умид қилишмоқда. Бу табиат ва унинг барча аъзоларига нисбатан эҳтиёткорлик билан муносабатда бўлиш заруратини эслатиши керак.
Жамоатчилик ушбу даҳшатли ҳодиса иштирокчиларининг барчаси учун адолатли жазо кутишмоқда ва бундай ҳолат қайта такрорланмаслигига умид қилишмоқда.

Очередная новость из мира животных. Правда, в данном случае животным стал человек. Житель Кашкадарьинской области пошел на странный поступок – насильно накормил черепаху, занесенную в Красную книгу, насваем.
Об этом сообщил профильный Телеграм-канал Ekolog.uz.
«Численность среднеазиатской степной черепахи постоянно сокращается из-за вторжения людей в их среду обитания, вылова их для продажи и истребления. Среднеазиатская степная черепаха внесена в Красный список Международного союза охраны природы (МСОП) как уязвимый вид, нуждающийся в охране», – отметили авторы канала.
Инцидент вызвал волну возмущения среди общественности. Люди требуют привлечь к ответственности мужчину по закону, учитывая, что жестокое обращение с животными строго запрещено. Также должны ответить перед законом его друг, который помогал в этом жестоком поступке, и человек, снимавший ситуацию.
Среднеазиатская степная черепаха уже долгое время находится под угрозой исчезновения. Интенсивное вмешательство человека в её среду обитания, незаконный вылов и продажа стали главными факторами, приводящими к сокращению численности этих рептилий. Именно поэтому такие случаи жестокого обращения с животными вызывают широкий общественный резонанс и требуют немедленного вмешательства со стороны правоохранительных органов.
Экологи и зоозащитники надеются, что данный инцидент станет прецедентом для более строгого наказания за жестокое обращение с животными. Это должно служить напоминанием о необходимости бережного отношения к природе и всем её обитателям.
Общественность ожидает справедливого наказания для всех участников этого ужасающего инцидента и надеется, что подобное больше не повторится.