Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда 28 июль куни Тошкентдаги «Анҳор» боғида ўтказилиши режалаштирилган осмондан ленталар тушадиган акциянинг реклама видеоси тарқалди. Ташкилотчилар бу мамлакатда биринчи шундай тадбир бўлишини маълум қилишди. Аммо, бу видеони ижтимоий тармоқларда экологлар кўриб, аралашишга қарор қилишди.
Тошкент шаҳар экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши бошқармаси ходимлари тергов давомида боғ амфитеатрида аниматорлар иштирокида ленталарни осмонга учиришсиз оддий лента шоу ташкил қилиш режалаштирилганини аниқладилар, бу видео эса диққатни жалб қилиш учун осмондан тушадиган ленталарни ваъда қилган.
Ташкилотчиларга бундай шоу атроф-муҳитни ифлослантириши ва экологияга зарарли эканлиги тушунтирилди. Натижада, режалаштирилган лента шоу бекор қилинди. Бундан ташқари, блогерлар тарқатган видеолар ўчирилди.
Экология вазирлиги парклар, дам олиш зоналари ва бошқа кўнгилочар объектлар раҳбарларини атроф-муҳитга зарар етказадиган шоу ташкил қилмасликка чақирди.
«Экологияга етказилган ҳар қандай зарар учун қонун бўйича жавобгарлик белгиланганини унутманг», – дея таъкидлади вазирлик.

В социальных сетях на днях распространилось видео с рекламой акции падающих с неба лент, которая была запланирована на 28 июля в столичном парке «Анхор». Организаторы заявляли, что это будет первое подобное мероприятие в стране. Однако это видео в соцсетях увидели экологи и решили вмешаться.
Сотрудники Управления экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Ташкента в ходе расследования установили, что в Амфитеатре парка планировалось организовать обычное ленточное шоу без запуска лент в небо с участием аниматоров, тогда как обещанные «падающие с неба ленты» были упомянуты в видео для привлечения внимания.
Организаторам праздника объяснили, что подобные шоу вызывают загрязнение окружающей среды и вредны для экологии. В результате запланированное ленточное шоу было отменено. Кроме того, распространяемые блогерами видео были удалены.
Министерство экологии призвало руководителей парков, зон отдыха и других развлекательных объектов не устраивать шоу, наносящие вред окружающей среде.
«Не забывайте, что за любой ущерб экологии законом предусмотрена ответственность», – подчеркнули в министерстве.