Йўл белгилари учун бўёқ сотиб олиш бўйича тендер қизиқ воқеага айланмоқда, бу тендер Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги бош бошқармаси томонидан эълон қилинган эди. Бошланғич қиймати тахминан 26,5 миллиард сўм бўлган тендерда рақобатни чеклашга олиб келиши мумкин бўлган ҳаракатлар билан боғлиқ қонунбузарликлар аниқланди.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ушбу тендер савдолари бўйича мурожаат олди. Текширув давомида тендер йўл белгилари учун бўёқлар ва шиша маҳсулотларни харид қилиш учун ўтказилгани маълум бўлди. Текширув натижалари шуни кўрсатдики, «Рақобат тўғрисида»ги Қонуннинг 29-моддаси талаблари бузилган. Афсуски, амалдорлар аниқ қайси қонунбузарликлар бўлгани ҳақида хабар беришмади.
Ишни кўриб чиқиш натижасига кўра, қўмита тендер натижаларини ҳақиқий эмас деб топди ва Ички ишлар вазирлиги Йўл ҳаракати хавфсизлиги бош бошқармасига аниқланган қонунбузарликларни бартараф этиш бўйича кўрсатма берди. Шунингдек, ушбу қонунбузарликни содир этган мансабдор шахсни маъмурий жавобгарликка тортиш масаласи ҳам кўриб чиқилади.

Интересная история происходит с тендером по закупке краски для дорожных знаков, который объявило Главное управление безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел. В тендере, начальная стоимость которого составляла около 26,5 миллиарда сумов, были выявлены нарушения, связанные с действиями, которые могли привести к ограничению конкуренции.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей получил обращение по поводу этих тендерных торгов. В ходе расследования было установлено, что тендер проводился для закупки красок и стеклянных изделий для дорожных знаков. Результаты расследования показали, что требования статьи 29 Закона «О конкуренции» были нарушены. К сожалению, чиновники не сообщили, какие конкретно это были нарушения.
По итогам рассмотрения дела Комитет признал результаты тендера недействительными и выдал предписание Главному управлению безопасности дорожного движения МВД устранить выявленные нарушения. Также будет рассмотрен вопрос о привлечении к административной ответственности должностного лица, допустившего это нарушение.