Статистика қўмитаси ўзбекистонликларнинг маоши бўйича яна бир ғалати рақамларни эълон қилди. Мансабдор шахслар 2024 йилнинг биринчи ярмида ўзбекистонликлар ўртача 5,1 миллион сўм атрофида маош олганини ҳисоблашди. Шунга қарамай, Тошкентда ўртача маош 8,4 миллион сўмдан ошган.
2024 йилнинг январь-июн ойларида ҳудудлар бўйича ўртача ойлик маошнинг энг юқори кўрсаткичлари Тошкентда (8,4 миллион сўм), Навоий (6,6 миллион сўм), Тошкент вилояти (4,9 миллион сўм), Андижон (4,4 миллион сўм) ва Қорақалпоғистонда (4,1 миллион сўм) қайд этилган. Энг паст маош қайд этилган ҳудуд Қашқадарё бўлган (3,6 миллион сўм).
Энг юқори маошлар банк, суғурта, лизинг ва кредит-посредниклик фаолиятида қайд этилган – 14,4 миллион сўм. Энг ёмон ҳолат эса таълим, соғлиқни сақлаш ва ижтимоий хизмат кўрсатиш соҳаларида кузатилган. Бу ерда маош тахминан 3,4 миллион сўмни ташкил этади.

Комитет по статистике опубликовал очередные странные цифры по зарплатам узбекистанцев. Чиновники считают, что в первом полугодии 2024 года узбекистанцы в среднем получали около 5,1 миллиона сумов. При этом в Ташкенте средняя зарплата превысила 8,4 миллиона сумов.
В январе-июне 2024 года наиболее высокие показатели среднемесячной заработной платы по областям были зафиксированы в Ташкенте (8,4 миллиона сумов), Навоийской (6,6 миллиона сумов), Ташкентской (4,9 миллиона сумов), Андижанской (4,4 миллиона сумов) областях и Каракалпакстане (4,1 миллиона сумов). Регионом с самой маленькой зарплатой стала Кашкадарья (3,6 миллиона сумов).
Самые высокие средние зарплаты были зафиксированы в банковской, страховой, лизинговой и кредитно-посреднической деятельности – 14,4 миллиона сумов. Хуже всего дело обстоит в образовании, здравоохранении и предоставлении социальных услуг. Здесь зарплата составляет примерно 3,4 миллиона сумов.